Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zakończył się i wkrótce poznamy datę i miejsce uroczystej beatyfikacji. Kard. Kazimierz Nycz poprosił, by odbyła się ona w maju 2020 r.
Papież Franciszek upoważnił Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Oznacza to, że proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zakończył się i wkrótce poznamy datę i miejsce uroczystej beatyfikacji.
Kard. Kazimierz Nycz złożył w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej prośbę do Papieża o potwierdzenie terminu i miejsca beatyfikacji. - Nie jest tajemnicą, że prosiłem o to, żeby to była Warszawa i Plac Zwycięstwa, obecnie Piłsudskiego, tam gdzie 38 lat temu odbywał się wielki potrzeb i tam gdzie 40 lat temu w pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, Prymas przyjmował papieża - mówił w Rzymie kard. Nycz. - Liczę, że data beatyfikacji przypadnie na późną wiosnę, w okolicy rocznicy śmierci i pogrzebu nowego błogosławionego (przyp. red. 28 i 31 maja).
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego trwał długo, bo trzeba było dokładnie zbadać spuściznę bogatego życia Prymasa Tysiąclecia. - Jest z czego czerpać. Ale największym wyzwaniem będzie pokazanie kard. Wyszyńskiego młodemu pokoleniu, bo jak naśladować świętego jeśli się go nie zna - podkreślił kard. Nycz.
Starsi Polacy powinni przypomnieć sobie nauczanie kard. Wyszyńskiego w wymiarze duchowym, duszpasterskim, a także społecznym, bo przecież Prymas specjalizował się w Katolickiej Nauce Społecznej. Ważna jest także jego ponadkościelna rola, którą odegrał w historii Polski. - Chodzi o wymiar kard. Wyszyńskiego w sensie narodowym i państwowym. Bo nie jest w żadnym stopniu przesadą powiedzieć, że był on człowiekiem, który mówił w imieniu tych, którzy byli pozbawieni głosu - mówi metropolita warszawski. - Dziś naród i państwo mają swój własny głos, ale nie znaczy to, że nie trzeba już stawać po stronie człowieka i jego godności, czy też godności rodziny.
za: Artur Stelmasiak, Beatyfikacja w maju 2020, w: Niedziela w Warszawie nr 41/2019, s. I.