Walczył o człowieka

Rozpoczął się nowy rok comiesięcznej modlitwy o kanonizację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wierni przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia proszą w intencji Polski. 

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się pierwsze w tym roku nocne czuwanie z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, Prymasem Tysiąclecia. - Czuwania z Prymasem w Domu Matki trwają nieprzerwanie od ponad 40 lat, zanoszone są z 27. na 28. dnia każdego miesiąca w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pierwsze z takich czuwań odbyło się już miesiąc po śmierci kard. Wyszyńskiego w czerwcu 1981 r., a Instytut Prymasa Wyszyńskiego podjął je od września tamtego pamiętnego roku - podkreśla Stanisława Grochowska, jedna z duchowych córek bł. Stefana Wyszyńskiego, przez wiele lat odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. 

- Do czasu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego były to czuwania w intencji jego wyniesienia do chwały ołtarzy. Po beatyfikacji cały 2022 rok dziękowaliśmy za jej wielki dar. Podczas tych czuwań rozważaliśmy "ABC Społecznej Krucjaty Miłości", przesłanie zawierające niezmiennie aktualny program dla Polski, najprostsza droga do pokonania wszelkich podziałów - zaznacza nasza rozmówczyni. 

Kolejny, 2023 rok był już modlitwą o kanonizację Prymasa Tysiąclecia i przypatrzeniem się jego maryjnej drodze do Boga, pod hasłem "W Maryi pomoc". W ubiegłym roku, 8 grudnia, obchodziliśmy 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego i oddania się kard. Wyszyńskiego Matce Bożej w niewolę miłości, gdy jako więzień komunistycznego reżimu przebywał w Stoczku Warmińskim. - W 2024 roku czuwaniom z bł. Prymasem w Domu Matki będą towarzyszyć słowa "Ten zwycięża, kto miłuje". To zdanie wypowiedział ks. kard. Stefan Wyszyński w archikatedrze warszawskiej w 1966 r., jego słowa posłużą jako inspiracja do rozważań podczas czuwań w roku bieżącym - zapowiada Stanisław Grochowska. 

Czuwania połączone są z modlitwą w intencji Ojczyzny. - Modlimy się o kanonizację kard. Wyszyńskiego, ale też przez jego wstawiennictwo polecamy intencje Kościoła i Ojczyzny. On jest szczególnym orędownikiem polskich spraw i nadal aktualnym punktem odniesienia dla tych, którym był bliski, którzy go jeszcze pamiętają, i dla tych, którzy go znają z jego nauczania i świadectwa o nim. Cała jego posługa była ukierunkowana na działania dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Ksiądz Prymas, prowadząc Kościół w naszej Ojczyźnie, zawsze walczył o człowieka - akcentuje nasza rozmówczyni.  

- W kontekście obecnej sytuacji, która jest w naszej Ojczyźnie, Ksiądz Prymas dla niej walczyłby o człowieka "podeptanego", pozbawionego prawa do szacunku i godności. Nigdy nikogo nie potępiał, uczył miłości miłosiernej, walczył o to, aby w każdym człowieku zwyciężała miłość, by także ci, którzy "depczą", dostąpili łaski nawrócenia - wyjaśnia Stanisława Grochowska. 

Zwraca uwagę, że w tym roku przypada ważna rocznica, mianowicie sto lat temu kard. Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie. Jego niezwykła droga kapłańska rozpoczęła się w kaplicy Matki Bożej włocławskiej katedry 3 sierpnia 1924 roku. 

- To, co szczególnie ważne i wymowne w doświadczeniu wiary bł. Stefana Wyszyńskiego, pragniemy wydobyć z jego kapłańskiej postawy i nauczania, zobaczyć, jak pozwolił Bogu zawładnąć swoim sercem, jak bardzo był zjednoczony z Nim. Z tej relacji bł. Stefana z Bogiem wypływa zgoda na pełnienie woli Bożej, na cierpienia, niesprawiedliwe prześladowania, by ochronić ludzi, Kościół i Ojczyznę, biorąc ból na siebie - przypomina Stanisława Grochowska. -

Ksiądz Prymas wszystko zaczynał od modlitwy na kolanach. Zawsze najpierw była żarliwa modlitwa, a potem działanie i wszelkie akcje apostolskie - akcentuje. 

Wieczorną modlitwę z 27. na 28. dnia miesiąca na Jasnej Górze, prowadzoną przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, rozpoczyna Apel Jasnogórski. 

Przy sarkofagu Prymasa 

W intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego modlitwa trwa też każdego 28. dnia miesiąca w archikatedrze warszawskiej przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia. Na Mszy św. o godz. 19.00 gromadzą się jego czciciele. 

- Eucharystia jest sprawowana w intencji dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz o rychłą jego kanonizację. Chcemy, aby kard. Wyszyński został ogłoszony świętym, bo wówczas stanie się bardziej znany w całym Kościele powszechnym. Chcemy, aby w Kościele znany był jego przykład jako wielkiego Polaka, człowieka wiary, który walczył o prawdę i wolność, bronił prawa do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - zaznacza ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, gdzie w każdy wtorek odbywają się też specjalne nabożeństwa przez wstawiennictwo bł. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Mszy św. o godz. 19.00 wyczytywane są intencje, które ludzie składają przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia. Bardzo wiele z nich dotyczy spraw Polski. 

- Ludzie proszą przez jego wstawiennictwo o Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny, mądrość dla rządzących i jedność polskiego Narodu. Zanoszą intencje, aby w Polsce przestrzegane było prawo Boże, abyśmy nie utracili wolności, zwłaszcza duchowej. Obecnie te intencje przeważają pośród innych. To odzwierciedla, jak bardzo ludzie, zatroskani o losy Polski, przeżywają chaos, który zapanował w naszej Ojczyźnie. Myślę, że to powoduje intensyfikację próśb w intencji Polski, za przyczyną bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który sprawy Ojczyzny zawsze nosił w swoim sercu - akcentuje ks. prał. Bogdan Bartołd, zapraszając do udziału we wspólnej modlitwie przy sarkofagu bł. kard. Wyszyńskiego. - To czas, kiedy jest też udzielane błogosławieństwo relikwią jego krwi - podkreśla. 

Źródło: M. Bochenek, Walczył o człowieka, w: Nasz Dziennik nr 21/26.01.2024, s. 8.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz