Oręduje za Polską

Nowa kaplica w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża jest poświęcona Prymasowi Tysiąclecia, ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

- Wciąż jest obecny wśród nas. Prymas Tysiąclecia oręduje za nami, modli się za Polskę - podkreśla ks. Bartosz Pikul CM. 

*** 

W bazylice św. Krzyża w Warszawie powstała kaplica Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Uroczystość poświęcenia odbędzie się 28 maja, w 42. rocznicę śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a zarazem w dniu jego liturgicznego wspomnienia. 

Bazylika św. Krzyża w Warszawie to miejsce niezwykle ważne w historii naszej Ojczyzny. W kryptach świątyni znajdują się groby zasłużonych Polaków, tu spoczywa serce Chopina, Reymonta. W bazylice jest Ołtarz Ojczyzny, a przed jej wejściem figura Chrystusa dźwigającego krzyż, z umieszczonym na cokole napisem "Sursum corda". 

O związkach ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z warszawską bazyliką św. Krzyża mówi jej proboszcz ks. Bartosz Pikul CM. 

- Prymas Tysiąclecia bardzo często przybywał do kościoła św. Krzyża na osobistą modlitwę. Tu udzielał święceń kapłańskich, gdy archikatedra nie była jeszcze odbudowana po wojnie. W dniu 4 listopada 1956 roku mury tej świątyni były świadkami pierwszego spotkania Prymasa z wiernymi po okresie jego internowania. Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński dokonał poświęcenia głównego ołtarza, który został pieczołowicie zrekonstruowany po zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Do dziś zachowała się ambona, z której głosił Słowo Boże. To właśnie z tego miejsca w latach 1974-1976, czyli w czasach prześladowania Kościoła w Polsce, wygłosił nauki, które ze względu na ich rangę zostały nazwane kazaniami świętokrzyskimi. Odnosił się w nich do spraw najistotniejszych w oparciu o katolicką naukę społeczną - akcentuje ks. Bartosz Pikus. - Dlatego też w bazylice świętokrzyskiej, kościele, który zawiera nie tylko historię Warszawy, ale także całej naszej Ojczyzny, chcemy upamiętnić postać Prymasa Tysiąclecia - dodaje. Kaplica Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w świętokrzyskiej bazylice została urządzona pod wieżą, naprzeciw miejsca dedykowanego św. Janowi Pawłowi II. Jej lokalizacja ma wymowne, symboliczne znaczenie, wskazuje na niezwykłe więzi, które łączyły tych dwóch wielkich ludzi Kościoła.

 - Błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II łączyły zarówno wzajemna współpraca, jak i głęboka przyjaźń, o czym wspomniał sam Papież na początku swojego pontyfikatu, mówiąc, że nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie postawa kard. Wyszyńskiego, jego głęboka wiara, cierpienie, heroiczna nadzieja i zawierzenie Maryi - zaznacza ks. Bartosz Pikul. 

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" podkreśla, że już w progu bazyliki św. Krzyża wszyscy goście są witani przez dwie wielkie postacie Kościoła, które odegrały decydującą rolę w odzyskaniu wolności przez Polskę. Po prawej stronie ks. kard. Stefan Wyszyński, który torował drogi prawdy i upominał się o wolność Narodu, a z drugiej strony św. Jan Paweł II, który dokończył dzieła Prymasa Tysiąclecia prowadzącego Polaków do odzyskania wolności. 

Nieprzypadkowo na dzień poświęcenia kaplicy wybrano 28 maja. - Rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego przywołuje też na myśl wzruszającą rozmowę dwóch wielkich pasterzy. Cierpiący kard. Wyszyński 25 maja, na trzy dni przed śmiercią, odebrał telefon z rzymskiej kliniki Gemelii od Jana Pawła II, który również cierpiał i przebywał w szpitalu po zamachu dokonanym na jego życie. To było poruszające pożegnanie, choć nie mogli się już spotkać, ostatni raz dali świadectwo łączących ich duchowych więzi - zwraca uwagę ks. Bartosz Pikul. 

- 28 maja to dzień narodzin dla nieba bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchodzone w tym dniu jego liturgiczne wspomnienie przypomina, że choć zakończyła się jego ziemska pielgrzymka, to jednak on wciąż jest obecny wśród nas. Prymas Tysiąclecia oręduje za nami, modli się za Polskę i ciągle nam przypomina, że mądrość płynąca z Ewangelii winna być podstawą przezwyciężania wszelakich podziałów oraz budowania wzajemnych relacji w naszej Ojczyźnie - mówi proboszcz warszawskiej bazyliki św. Krzyża. 

Poświęcenie kaplicy Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana kard. Wyszyńskiego wraz z jego rzeźbą (autorstwa Pawła Pietrusińskiego) odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 16.00. Uroczystości przewodniczyć będzie wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. dr Paweł Holc CM. Po Eucharystii wybrzmi koncert dziękczynny "Jedna jest Polska". 

Źródło: M. Bochenek, Oręduje za Polską, w: Nasz Dziennik nr 119/25.05.2023, s. 1 i 12.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz