Warszawa: święto Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kard. Wyszyński potrafił dostrzec okruchy dobra nawet u ludzi mających zupełnie inne poglądy, jego postawa i nauczanie mogą być dla studentów i kadry uczelni drogowskazem, by byli „światłem Prawdy” - stwierdził kard Kazimierz Nycz. Wielki Kanclerz UKSW uczestniczył w dniu wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w święcie patronalnym uczelni. 

– Święto Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, związane jak co roku z obchodami rocznicy śmierci naszego Patrona, to doskonała okazja do refleksji nad tym, w jaki sposób dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia może inspirować działania społeczności uniwersyteckiej – powiedział KAI rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.  - To także wspaniała celebracja sukcesów ludzi, którzy tworzą naukę, jak również naszą społeczność, bez których ciężkiej pracy nasza uczelnia nie zajmowałaby istotnego miejsca w świecie akademickim. Świadczy o nim obecność wielu znamienitych gości, którzy wzięli udział w uroczystościach. Jest żywym dowodem na to, że UKSW na progu 25-lecia istnienia współpracuje z innymi wyśmienitymi uniwersytetami na scenie nauki polskiej i międzynarodowej - dodał rektor uczelni. Podczas obchodów Święta Uczelni, w 43. rocznicę śmierci Patrona UKSW, zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz nagrody Rektora UKSW za osiągnięcia naukowe.

Zgodnie z tradycją, na kilka godzin przed rozpoczęciem obchodów, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wraz z przedstawicielami społeczności UKSW modlił się przy grobie Prymasa Tysiąclecia, w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Rektor polecił społeczność akademicką Opatrzności Bożej za pośrednictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podczas głównej uroczystości Aulę Schumana na kampusie Wóycickiego wypełnili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni oraz społeczność akademicka UKSW: władze, wykładowcy akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci. W przemówieniu inaugurującym wydarzenie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, nazwał obchody święta uczelni preludium do jubileuszu 25-lecia istnienia Uniwersytetu, przypominając, że „dziś w sposób szczególny pamiętamy o Patronie uczelni, korzeniach i wartościach, które kształtują naszą wspólnotę akademicką, a także o ludziach, którzy swoją pracą i poświęceniem przyczyniają się do dalszego rozwoju Alma Mater”. Ks. Czekalski podkreślił, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego po 25 latach istnienia zajmuje ważne miejsce wśród polskich i zagranicznych uczelni, zaś jego misja opiera się na profesjonalnym kształceniu młodych ludzi w duchu „prawdy, sprawiedliwości i solidarności”, kształceniu elit dla społeczeństwa, państwa i Kościoła.

Z okazji Święta UKSW list do uczelnianej społeczności skierował prezydent Andrzej Duda. Prezydent, zwracając się do wszystkich tworzących społeczność akademicką z okazji jubileuszu UKSW, przywołał postaci marzącego o „chrześcijańskim braterstwie” Roberta Schumana, ojca zjednoczonej Europy i Prymasa Tysiąclecia, „ojca duchowego narodu w czasach komunistycznych”, jako wyznaczających ramy i kierunki działania UKSW, którego misja od początku istnienia nie ogranicza się do dydaktyki i badań. – Kładąc nacisk na wszechstronną formację intelektualną, podejmują Państwo dzieło kształtowania sumień – napisał. – W murach tej Uczelni dorobek uczonych i myślicieli jest inspiracją i zobowiązaniem do poszukiwania prawdy. Stawianie fundamentalnych pytań wymaga bezkompromisowości i odwagi, postaw, które na UKSW są kształtowane i cenione. Polska i Europa potrzebują młodych ludzi wiernych narodowemu dziedzictwu, którego strzegł kardynał Wyszyński, potrafiących realizować testament polityczny Roberta Schumana – zakończył prezydent.

Prof. Marek Rymsza w asyście Rektora UKSW, wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, złote, srebrne i brązowe krzyże za „zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki” oraz medale za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej” jedenastu wykładowcom i pracownikom administracyjnym uczelni.

Po zakończeniu ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych chór UKSW pod batutą prof. Michała Sławeckiego wykonał Gaude Mater Polonia, średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława, skomponowany do słów Wincentego z Kiełczy.

UKSW, dg / Warszawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz