Modlitwa doskonała

Jak według bł. Stefana Wyszyńskiego odmawiać "Ojcze nasz"? Co oznaczają poszczególne jej wezwania? Jak wypowiadać je świadomie i z zaangażowaniem? Podpowiada najnowsza książka ks. Jerzego Jastrzębskiego.


Publikacja daje ponadczasowy i jasny komentarz do Modlitwy Pańskiej. Krok po kroku przytacza myśli Prymasa Tysiąclecia do kolejnych jej zdań oraz przykłady z życia kard. Wyszyńskiego i historii powszechnej, a także dłuższe dopowiedzenia autora.

"My na ogół mechanicznie i z przyzwyczajenia odmawiamy "Ojcze nasz", właściwie nie zastanawiając się nad konsekwencjami i wymaganiami Chrystusa. Trzeba nauczyć się tej modlitwy, bo my jej jeszcze na ogół nie umiemy" - tłumaczył sam błogosławiony, przypominając, że z modlitwy muszą wypływać praktyczne wnioski tak, aby serce modlącego rozszerzało się na potrzeby innych ludzi, przez co człowiek staje się autentycznym uczniem Chrystusa.

- Zachowując w pamięci słowa Prymasa Tysiąclecia, przeprowadziłem kilka serii rekolekcji u nazaretanek w Komańczy oraz w innych klasztorach i parafiach, czerpiąc obficie z myśli bł. Wyszyńskiego. Moją intencją było, aby w ich trakcie, ale także w tej książce dać przystępny i uwspółcześniony komentarz do modlitwy. Ona jest i zawsze pozostanie tajemnicą. Ważne, że możemy zbliżać się do tej tajemnicy - wyjaśnia ks. Jerzy Jastrzębski.

W książce "Modlitwa doskonała. Ojcze nasz oczami prymasa Wyszyńskiego" autor przypomina wydarzenia z życia ks. Wyszyńskiego, jego cechy oraz świadectwa o nim. Wskazuje też przez analogię jego wielką miłość do Boga i do ziemskiego ojca, który po śmierci żony zajął się wychowaniem niespełna dziesięcioletniego Stefka. Przytacza też warunki, w jakich żył sam Jezus i jak słowa Modlitwy Pańskiej wpisywały się w kulturę żydowską, nawiązując też do Starego Testamentu.

W publikacji umieszczono także kilka tekstów inspirowanych nauczaniem bł. S. Wyszyńskiego, w tym kazania autora wygłoszone w ramach przygotowania wiernych do beatyfikacji, gdyż ks. Jastrzębski należał do grona osob odpowiedzialnych za przebieg procesu i organizację uroczystości. Na końcu znajduje się kompletny tekst rozważań Modlitwy Pańskiej, ktory Prymas Tysiąclecia przygotował w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach podczas Powstania Warszawskiego na prośbę jednej z sióstr franciszkanek służebnic krzyża. Przy każdym krótkim zdaniu "Ojcze nasz" jest kilka innych, które odnoszą się do niego. Przy "Amen" ks. Wyszyński zanotował: "Módlmy się w zjednoczeniu z Matką Najświętszą i wszystkimi świętymi o gorące pragnienie Boga dla duszy naszej, o całkowite oddanie Bogu ciała i duszy, rozumu, woli, serca, o życie jedynie dla chwały Bożej, o łaskę świętości".

Książkę, która jest kolejną o prymasie w dorobku ks. Jastrzębskiego, zaraz po "Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia", wieńczy współczesnej opowiadanie autora napisane latem 2022 roku w Komańczy.

Wydawnictwo "Esprit" ufundowało egzemplarze dla czytelników.

Źródło: Modlitwa doskonała, w: Gość warszawski nr 36/8.09.2024, s. VIII.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz