Przy sercu Ojca

Jego zamyślona postać spogląda z pomnika przy Krakowskim Przedmieściu na dziesiątki tysięcy warszawiaków, przemierzających codziennie tę reprezentacyjną ulicę stolicy i zdaje się pytać: dokąd zmierzasz, Warszawo? Dokąd podążasz, człowieku? 

Pytania te warto postawić sobie szczególnie obecnie, gdy trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Modlitwy. W tym czasie ks. dr Jerzy Jastrzębski, wykładowca nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, postanowił przybliżyć, zwłaszcza mieszkańcom stolicy, prymasowskie rozważania dotyczące modlitwy "Ojcze nasz". 

- Bł. kard. Wyszyński był nie tylko obrońcą praw człowieka, osobą bardzo odważną, mężem stanu, ale przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Chciałem zapytać się jeszcze raz, jak się modlić i podpatrzeć, jak czynił to Prymas - mówi w rozmowie z "Niedzielą" ks. dr Jastrzębski, autor książki "Modlitwa doskonała. Ojcze nasz oczami Prymasa Wyszyńskiego". 

Co z nauczania o modlitwie beatyfikowanego 3 lata temu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego możemy odnieść do naszej codzienności?

 - Prymas zalecał, aby z ogromnym namaszczeniem wypowiadać słowo "Ojciec", aby niczego nie zgubić z tej tajemnicy. Zachęcał, by z tym słowem obchodzić się tak delikatnie jak z kwiatem przyozdobionym rosą. Powracanie do wielkiego znaczenia słowa "Ojciec" chroni nas przed rozpaczą i utratą tożsamości. Nie zawsze bowiem Bóg Ojciec pozostaje Ojcem nas wszystkich - wskazuje ks. dr Jastrzębski. 

To tylko jedna z wielu inspirujących myśli, jakie znajdziemy we wspomnianej książce. Odnosząc się np. do słów "przyjdź królestwo Twoje", ks. dr Jastrzębski podkreśla, że jest to błaganie o nowy styl relacji między ludźmi, który cechuje się również pokorą. 

- Bł. kard. Wyszyński przypominał, że w świecie Bożym nikt nie powinien zasłaniać się władzą. Chodzi o to, aby innych pozyskać dla Chrystusa przez "rację wewnętrzną", a nie za sprawą władzy, która nie zawaha się użyć wszelkich środków, aby zrealizować własne cele - zaznacza autor. 

Panuje przekonanie, że Warszawa to miasto, w którym aby cokolwiek osiągnąć, trzeba być bardzo zdecydowanym, szybkim i w sposób mocny podkreślać swoje kompetencje. 

- A bł. kard. Wyszyński pokazuje, że stolicę powinniśmy zdobywać przede wszystkim pokorą. Za wzór stawia Chrystusa, który stolicę swojego kraju - Jerozolimę, zdobył właśnie przez pokorę - zauważa ks. dr Jastrzębski. 

Obecność bł. kard. Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu może skłaniać do zastanowienia się nad kondycją naszej relacji z Bogiem. 

- Prymas przypomina nam, żebyśmy w codziennym życiu, czy pracy starali się nie toczyć walki między sobą, ale współpracowali w duchu chrześcijańskim, np. w oparciu o "ABC Społecznej Krucjaty Miłości" - podkreśla ks. dr Jastrzębski i dodaje: - Gdy człowiek się modli, Bog zmienia tak serce, że człowiek nie chce prowokować łez, zadawać bólu, ale pragnie uszanować każdego i rozmawiać z każdym językiem miłości. A kiedy trzeba - wzajemnie sobie przebaczać. Modlitwa "Ojcze nasz" odmawiana z wiarą zmienia nasze życie. 

Spotkanie autorskie z ks. dr. Jerzym Jastrzębskim odbędzie się 12 września o godz. 18.00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. 

Źródło: Ł. Krzysztofka, Przy sercu Ojca, w: Niedziela warszawska nr 36/8.09.2024, s. V.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz