Artyści Prymasowi Tysiąclecia

Maj sprzed 42 lat utkwił w pamięci wielu Polaków. Myślę głównie o starszym pokoleniu naszych rodaków. To był pamiętny miesiąc z dwóch jakże ważnych powodów. Najpierw, 13 maja 1981 roku, świat zadrżał w posadach. Próba zabicia Jana Pawła II dotknęła wszystkich, bez względu na opcje światopoglądowe. Doskonale pamiętam wypełnione kościoły, gdzie trwały modlitwy za Papieża walczącego o życie w rzymskiej klinice Gemelli. Dwa tygodnie później, 28 maja, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, również zanoszone były modlitwy. Tego dnia zakończył życie śmiertelnie chory od dłuższego czasu ks. kard. Stefan Wyszyński. Wcześniej, na kilka dni przed śmiercią, zdołał jeszcze odbyć rozmowę telefoniczną z także przebywającym na łóżku szpitalnym Janem Paweł II. Świat obiegły wówczas zdjęcia Papież oraz słowa Prymasa Wyszyńskiego, który bardzo osłabionym, ledwie słyszalnym głosem żegnał się ze swoim przyjacielem słowami: "Ojcze, dziękuję za różaniec, jest dla mnie pociechą. Módlmy się za siebie wzajemnie [...]. Błogosław mi raz jeszcze". 

Od tamtego czasu minęło wiele lat. Każdego 28 maja pamiętamy, a przynajmniej część z nas pamięta o tej dacie. W tym, roku, w 42. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przez dwa dni będzie można poznać lub przypomnieć sobie tę niezwykłą postać. Będzie to szczególna okazja do przywołania nauczania tego wielkiego człowieka Kościoła i Narodu, wspaniałego, zatroskanego o Ojczyznę patrioty i wybitnego męża stanu, którego przemówienia i kazania mimo upływu lat pozostają nadzwyczaj aktualne i których nam dziś bardzo potrzeba. 

Dziś, 27 maja, w przeddzień rocznicy, odbędzie się II Ogólnopolski Kongres Prymasa Tysiąclecia. Pierwsza edycja miała miejsce na Jasnej Górze w czerwcu ubiegłego roku. Jutro, 28 maja, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, Mszy św. o godz. 16.00 będzie przewodniczył wizytator polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. dr Paweł Holc CM. Podczas uroczystości poświęci też kaplicę oraz rzeźbę przedstawiającą bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. 

Obchody rocznicowe zakończą się częścią artystyczną, koncertem dziękczynnym za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia. W programie słowno-muzycznym "Jedna jest Polska" wystąpią Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" (wykona "Mszę koronacyjną" Mozarta), Reprezentacyjny Artystyczny Chór Wojska Polskiego oraz aktorzy Warszawskiego Towarzystwa Teatralnego im. Tadeusza Marii, Barbary i Włodzimierza Fijewskich. Scenariusz i reżyseria jest dziełem Barbary Dobrzyńskiej-Fijewskiej, która wykorzystała w programie teksty Prymasa Tysiąclecia: testament skierowany do Narodu Polskiego zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu oraz fragmenty kazań. 

Ta znakomita aktorka, śpiewaczka, reżyser spektakli teatralnych i wielkich widowisk patriotycznych, a także prezes II Ogólnopolskiego Kongresu Prymasa Wyszyńskiego od wielu lat jest niestrudzoną, wspaniałą propagatorką dzieła bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zapytana, co tym razem było kanwą do ułożenia koncertu, programu słowno-muzycznego, Barbara Dobrzyńska-Fijewska odpowiedziała, żę inspirację stanowiły dla niej świeżo przeczytane słowa Prymasa Tysiąclecia: "Dla nas, po Bogu, największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszczono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludow i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców". 

- Ponadto zauważyłam, że dzięki beatyfikacji bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i wyniesieniu go na ołtarze kult się rozwija - podkreśliła Barbara Dobrzyńska-Fijewska. 

Źródło: Temida Stankiewicz-Podhorecka, Artyści Prymasowi Tysiąclecia, w: Nasz Dziennik nr 121/27-28.05.2023, s. M8.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz