Świadectwo świętości

Choć czwarty tom serii wydawniczej "Sentire cum Ecclesia" ukazał się jeszcze przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego, warto po niego sięgnąć, by lepiej poznać czasy, w których żył błogosławiony.

Tom został przygotowany z inicjatywy Archikonfraterni Literackiej, która wiele zawdzięcza Prymasowi Tysiąclecia. Bractwo kośćielne należy do najstarszych organizacji katolików świeckich, a kard. Stefan Wyszyński przez trzydzieści lat posługi Kościołowi w Polsce był jej protektorem. Z okazji jubileuszu 500-lecia, obchodzonego w 2007 r., bractwo jako wskazówkę dla dalszej działalności przyjęło dewizę "Sentire cum Ecclesia", czyli "czuć z Kościołem". Taki tytuł nosi również seria poświęcona historii Kościoła i jej wielkich pasterzy. Temu służył też działalność bractwa, skupiająca się na pogłębianiu wiedzy religijnej, wspólnych rekolekcjach, udziale w procesjach i w pielgrzymkach, a także prowadzeniu działalności charytatywnej. Podczas niedzielnych spotkań bractwa wygłaszane są prelekcje na temat społecznej nauki Kościoła.

Publikacja poświęcona bł. Stefanowi Wyszyńskiemu powstała jeszcze przed beatyfikacją. Znajdziemy w niej wskazania i pouczenia prymasa dla istniejącego nieprzerwanie od pięciuset dwunastu lat arcybractwa pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Są też teksty kazań i przemówień, wyglaszanych podczas spotkań opłatkowych i wielkanocnych, zwłaszcza wdniu święta patronalnego Archikonfraterni Literackiej. Najciekawsze są jednak świadectwa osób, któe dobrze znały kard. Wyszyńskiego.  Są wśród nich archiwalne wspomnienia nieżyjących już świadków jego świętości: bp. Bronisława Dąbrowskiego, kard. Józefa Glempa czy Wiesława Chrzanowskiego. Jest też słowo kard. Karola Wojtyły, wygłoszone na 25. rocznicę prymasostwa, omawiające znaczenie Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła. Ich opowieść dopełniają refleksje o. Zdzisława Kijasa, relatora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, czy kard. Kazimierza Nycza, którego homilia z okazji 70. rocznicy ingresu arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego do konkatedry warszawskiej, obchodzonej 6 lutego 2019 r., została w całości przytoczona w "Sentire cum Ecclesia". Jest też wreszcie wspomnienie jednego z braci, który w 2011 r. został włączony w prace nad przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego prymasa Wyszyńskiego, red. Marian P. Romaniuka, który przedstawił nowego błogosławionego jako Bożego polityka i świadka wiary oraz opisał synowski stosunek kard. Józefa Glempa wobec jego wielkiego poprzednika.

Jest jeszcze jeden tytuł uzasadniający ukazanie się w bibliotece Archikonfraterni Literackiej tomu o świętości kard. Wyszyńskiego. W 1972 r. członkowie bractwa wystąpili o przyznanie prymasowi Polski Pokojowej Nagrody Nobla w uznaniu zasług w pojednaniu polsko-niemieckim po słynnym "Orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich" z 18 listopada 1965 r. Oni byli też pierwszymi, którzy już trzy lata po śmierci prymasa zwrócili się do kard. Józefa Glempa o przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego jego poprzednika.

Źródło: Świadectwo świętości, w: Gość Warszawski nr 45/14.11.2021, s. VI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz