Z potrzeby serca. Skarby Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Na wystawie stałej w części poświęconej Prymasowi Tysiąclecia znajduje się wyjątkowa rzeźba Prymasa Tysiąclecia. Praca w gipsie patynowanym o wysokości 50 cm, powstała w 1995 r., jej autorem jest prof. Gustaw Zemła.

Inspiracją artysty była potrzeba serca, a nie konkretne zlecenie rzeźbiarskie. Profesor zapytany o motywy pracy nad tym wizerunkiem, odpowiedział, że jest przekonany, iż "każdy Polak powinien coś wiedzieć o kardynale, który dużo dobrego zrobił dla Polski i dla Kościoła".

A czego możemy dowiedzieć się z tego rzeźbiarskiego portretu? Realistyczne rysy i bruzdy twarzy ukazują nam człowieka dojrzałego. Prymas jest dostojny, ale jednocześnie bliski człowiekowi, spokojny i delikatnie uśmiechnięty, jak czuły Ojciec obejmując troską swoje dzieci. Pasterz Kościoła - Prymas Tysiąclecia w infule z wizerunkiem Królowej Polski - Matki Bożej Częstochowskiej, która zawsze królowała w jego sercu.

Profesor Zemła przy pracy nad rzeźbą inspirował się wielkością człowieka i pięknem jego dzieł. Twarz, którą oglądamy, nie jest więc rzeźbiarskim przedstawieniem jakiegoś konkretnego zdjęcia kardynała, ale oddaniem jego wielkości i piękna, trudu służby i ofiarności.

W środowisku historyków sztuki współczesnej właśnie to przedstawienie portretowe Prymasa uważane jest za najciekawsze artystycznie i pełne wyrazu. Odlew w brązie głowy Prymasa można oglądać przed kościołem środowisk twórczych przy pl. Teatralnym. Zamiarem śp. ks. dyrektora Mirosława Nowaka było odlanie tej rzeźby w brązie co pozwoliłoby bardziej wyeksponować i upowszechnić ten wyjątkowy wizerunek Prymasa Tysiąclecia.

Źródło: Iwona Gąsiorek, Z potrzeby serca. Skarby Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, w: Niedziela Warszawska nr 22/30 V 2021, s. VIII.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz