W przypadającą dziś 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego przy jego grobie w stołecznej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela złożone zostały kwiaty przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Przy sarkofagu stanął posterunek honorowy wystawiony przez żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego.
Modlitwie dziękczynnej za życie oraz zbliżającą się beatyfikację kard. Wyszyńskiego przewodniczył ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Ojcze nieskończenie dobry, uczyń Go orędownikiem naszych, polskich spraw. Uczyń Go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Miej w opiece naród nasz. Miej w opiece Uniwersytet nasz, w którym wiara i nauka spotykają się, aby kontemplować jedyną prawdę – Ciebie, Trójjedynego Boga – mówił m.in. ks. Czekalski. Dalej modlitwę poprowadził ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry. Zebrani odmówili Modlitwę Pańską oraz „Zdrowaś, Mario”.
Następnie złożono kwiaty i odegrany został sygnał wojskowy „Cisza”.
Po złożeniu kwiatów minister Kasprzyk podkreślał w rozmowie z KAI, że „40 lat temu odszedł do Domu Ojca jeden z najwybitniejszych przywódców duchowych narodu – Prymas Tysiąclecia”. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że w czasie wojny kard. Wyszyński pełnił posługę kapelana AK i oddziałów powstańczych, a w czasie zniewolenia komunistycznego traktowany był przez naród jako duchowy interrex, w oczekiwaniu na odzyskanie niepodległości. – Kardynał Wyszyński dawał Polakom nadzieję, że Polska odzyska wolność, że trzeba mocno wierzyć w Boga, że trzeba modlić się o to, aby powstać z kolan, być suwerennym i nigdy nie dać się złamać – powiedział minister Kasprzyk. Dodał, że kard. Wyszyński „był duchowym przywódcą narodu Polskiego w jego trudnej drodze do wolności”. – Dawał wiarę, dawał nadzieję i dawał miłość do Boga i Rzeczpospolitej – podkreślił.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, w katolickiej i patriotycznej rodzinie. Został wychowany w poszanowaniu wartości narodowych i religijnych. W 1917 roku wstąpił do Gimnazjum im. Piusa X, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku.
W czasie II wojny światowej przebywał poza swoją diecezją – ukrywał się przed gestapo, m.in. w Kozłówce, Zakopanem i Laskach. Zaangażował się również w konspirację. W Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Radwan III” pełnił posługę kapelana Armii Krajowej w grupie „Kampinos” i w szpitalu powstańczym w Laskach.
W marcu 1945 roku Wyszyński wrócił do Włocławka, gdzie objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego. W 1946 roku papież Pius XII nominował go na biskupa diecezji lubelskiej, a dwa lata później mianował arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski. W 1953 roku abp Wyszyński otrzymał godność kardynalską.
W lutym 1953 roku Rada Państwa wydała dekret o obsadzie stanowisk duchownych. Z władzą państwową miała być uzgadniana każda nominacja w Kościele. Wobec tego 8 maja 1953 roku uchwalono na Konferencji Episkopatu memoriał do rządu, który został napisany przez kard. Wyszyńskiego oraz podpisany przez niego w imieniu wszystkich biskupów. W dokumencie padły słynne słowa „Non possumus!” („nie możemy pozwolić”).
W nocy z 25 na 26 września 1953 roku władze PRL internowały prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kolejne trzy lata spędził w izolacji pozbawiony możliwości sprawowania swoich funkcji. Wbrew oczekiwaniom komunistów wzmocniło to i prymasa, i polski Kościół. Został zwolniony z internowania w 1956 roku w czasie październikowego przesilenia politycznego.
Stefan Wyszyński postanowił odnowić Śluby Królewskie Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. Jasnogórskie Śluby Narodu zostały wpisane w Wielką Nowennę Tysiąclecia, którą kardynał rozpoczął 3 maja 1957 roku na Jasnej Górze.
„Prymas Tysiąclecia” zmarł 28 maja 1981 roku. Jego pogrzeb był wielką manifestacją przywiązania społeczeństwa polskiego do Kościoła katolickiego. Wzięło w nim udział kilkaset tysięcy osób. Na uroczystości pogrzebowe, które rozpoczęły się 31 maja 1981 roku na placu Zwycięstwa w Warszawie, przybyły delegacje Stolicy Apostolskiej, większości episkopatów europejskich i Episkopatu USA. 12 września br. w Warszawie kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany.
kos / Warszawa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz