28 maja w rocznicę narodzin dla Nieba kard. Stefana Wyszyńskiego swoje święto obchodzi Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
UKSW to młoda, prężnie rozwijający się uczelnia. Jej korzenie sięgają roku 1954, gdy powstała Akademia Teologii Katolickiej (ATK). Przekształcenie ATK w uniwersytet we wrześniu 1999 roku stało się potężnym impulsem do rozwoju uczelni. W ostatnich latach Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego staje się nowoczesnym centrum dydaktycznym i naukowo-badawczym.
Na UKSW studiuje obecnie około 10 tysięcy studentów na 12 wydziałach, w tym na najmłodszym z nich - Wydziale Medycznym. Collegium Medicum. UKSW jest uczelnią państwową, ale cztery wydziały mają dodatkowo nadzór władz kościelnych. Są to Wydział Teologiczny, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej, Wydział Prawa Kanonicznego i Wydział Studiów nad Rodziną. Ich Wielkim Kanclerzem jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Wykwalifikowana kadra naukowa
Siłą Uniwersytetu jest kadra doświadczonych naukowców. Wśród około 800 pracowników dydaktycznych i naukowo-badawczych są uznani w środowisku specjaliści, eksperci najwyższych organów państwowych, rad biznesu i gremiów naukowych. Pracownicy UKSW mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień za działalność naukowo-badawczą. Jednym z ostatnich sukcesów jest zakwalifikowanie sześciu naukowców UKSW do TOP 2% najlepszych badaczy na świecie przez Uniwersytet Stanforda. Podczas opracowania zestawienia uwzględniono indeks bibliometryczny - wskaźnik, który charakteryzuje dorobek naukowca. Zawiera on dane o znaczeniu wszystkich prac naukowych, liczbie cytowań, prestiżu artykułów naukowych oraz miejscu i roli na liście autorów. Do grona najlepszych na świecie z UKSW zakwalifikowani zostali: dr hab. Jan Cieciuch, prof. uczelni, dyrektor Instytutu Psychologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej oraz pięciu badaczy z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW: prof. dr hab. inż. Zbigniew Karpiński, prof. dr hab. Włodzimierz Kutner, prof. dr hab. Joanna Sadlej, prof. dr hab. Jacek Waluk – wszyscy z Instytutu Nauk Chemicznych oraz prof. dr hab. Wiesław Nowiński z Instytutu Informatyki.
Naukowcy UKSW zasiadają w zespołach eksperckich wielu instytucji naukowych. Są to m.in. Polska Akademia Nauk, Ministerstwo Edukacji i Nauki czy np. Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Prowadzone przez naukowców UKSW projekty zostały docenione w 2020 roku m.in. Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii: Uczelnia przyszłości.
Wysoka jakość kształcenia
UKSW oferuje 43 kierunki studiów: od humanistyczno-społecznych po ścisłe, przyrodnicze, a od dwóch lat także kierunki medyczne: lekarski i pielęgniarski.
Dziewięć kierunków (m.in. psychologia, historia, chemia, teologia) znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych kierunków studiów rankingu Perspektywy 2020. W zestawieniu Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczącym rekrutacji na studia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego znalazł się w pierwszej dziesiątce uczelni najchętniej wybieranych przez kandydatów na studia w Polsce.
Na Uniwersytecie działa prawie 60 studenckich i doktoranckich kół naukowych. Studenci mają możliwość wyjazdu na stypendia zagraniczne do ponad 300 uczelni w Europie w ramach programu Erasmus+ oraz na stypendia krajowe do 19 uniwersytetów polskich w ramach programu MOST.
Studenci mogą także kontynuować karierę naukową w Szkole Doktorskiej UKSW. Dzięki jej działalności Uniwersytet zajął II miejsce w konkursie na najbardziej prodoktorancką uczelnię w Polsce.
Nowoczesna infrastruktura
Na bazę naukowo-dydaktyczną UKSW składają się dwa kampusy usytuowane na warszawskich Bielanach. Starszy, który stanowi „serce” Uczelni, znajduje się na ul. Dewajtis, zaś za ul. Wóycickiego położony jest nowoczesny kompleks. Pięć lat temu powstało tu Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW, dzięki któremu zajęcia dla studentów nauk ścisłych i medycznych odbywają się w około 50. nowoczesnych laboratoriach badawczych. Na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego trwa budowa nowoczesnej siedziby Wydziału Medycznego. Collegium Medicum. Budynek wyposażony będzie w specjalistyczny i zaawansowany technologicznie sprzęt do badań. UKSW dysponuje także m.in. nowo otwartym Centrum Sportowym z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, stacją meteorologiczną, a także studiem radiowo- telewizyjnym.
Obecnie trwa budowa trzeciego kampusu UKSW - Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego w Dziekanowie Leśnym. Będzie to unikalny ośrodek badawczy w dziedzinie nauk cyfrowych mający na celu tworzenie i wprowadzanie nowatorskich rozwiązań technologii cyfrowych w gospodarce.
Misja UKSW
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajmuje szczególne miejsce wśród polskich uczelni. Wynika to zarówno z jego korzeni (ATK powstała z dwóch rozwiązanych przez władze PRL wydziałów teologicznych: na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim), istnienia wydziałów o statusie kościelnym (w jednej trzeciej), a także z faktu, iż patronem UKSW jest kard. Stefan Wyszyński, niegdyś Wielki Kanclerz ATK. To wszystko jest dla Uczelni zobowiązaniem i wyzwaniem.
Statut UKSW stanowi, iż Uniwersytet w wypełnianiu swoich zadań kieruje się „refleksją nad integralnym dziedzictwem ludzkiej wiedzy, a także wiernością prawdzie oraz inspiracją chrześcijańską”, wychowuje studentów w duchu poszanowania zasad humanitaryzmu i wartości chrześcijańskich, jak również m.in. sprawiedliwości społecznej i poszanowania wolności religijnej.
- UKSW kształci elity dla państwa i Kościoła – mówi ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Obecność na uczelni profesorów duchownych ma ogromne znaczenie dla kształtowania chrześcijańskiej atmosfery, życzliwej każdemu człowiekowi.
Tę wyjątkową atmosferę Uczelni podkreśla w ankietach wielu studiujących tu oraz absolwentów.
Władzom Uczelni zależy, aby w czasach naznaczonych podziałami na wielu płaszczyznach była ona miejscem debaty, jak stanowi uniwersytecka tradycja.
– Zależy nam na tym, aby nasz Uniwersytet był miejscem spokojnej merytorycznej wymiany myśli dla przedstawicieli różnych poglądów czy zwolenników różnych opcji – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski.
Rok Kardynała Wyszyńskiego
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego intensywnie przygotowuje się do beatyfikacji Patrona. Dzięki inicjatywie Senatu UKSW parlament RP ogłosił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji na UKSW organizowane są poświęcone Prymasowi konferencje naukowe, wykłady otwarte (w formie online), wydawane są publikacje naukowe, a jesienią planowane są koncerty i konkursy dla studentów i młodzieży szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tuż przed 40. rocznicą śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego ukazała się obszerna monografia pt. „Droga życia i posługi pasterskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego” , która stanowi kompendium wiedzy o Prymasie i jego nauczaniu. Studenci w Radiu UKSW przygotowują serię audycji o Patronie zatytułowaną „Czas to miłość”, a także nagrywają filmy wideo obrazujące współczesną realizację kolejnych punktów ABC Społecznej Krucjaty Miłości prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Więcej o Uczelni na stronie www.uksw.edu.pl
Więcej o przygotowaniach UKSW do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego na stronie poświęconej Patronowi https://wyszynski.uksw.edu.pl/
Ewa K. Czaczkowska, UKSW / Warszawa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz