W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego ukazała się książka ilustrująca wspólne związki Prymasa Tysiąclecia oraz papieża Jana Pawła II na tle zarówno województwa, jak i całej Polski: „Prymas i Papież. Studia poświęcone prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu i papieżowi Janowi Pawłowi II”.
Jej autorzy – dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski spotkali się 28 maja w gmachu urzędu województwa wraz z bp. Józefem Szamockim oraz marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim, by dokonać promocji publikacji. Spotkanie było transmitowane przez stronę internetową oraz fanpage Urzędu Marszałkowskiego.
Jak zwrócił uwagę bp Józef Szamocki, obu kapłanów, a jednocześnie wielkich mężów stanu, charakteryzowała spójność myślowa i umiejętność współpracy. „Potrafili w zgodzie szukać drogi w bardzo trudnych okolicznościach, a jednocześnie ją wyznaczać” – potwierdził Marszałek, zapytany o znaczenie Prymasa i Papieża dla województwa. Zaznaczył również, ze „pierwsze szlify kapłańskie i wrażliwość społeczną” ks. Stefan Wyszyński zdobywał w niedalekim Włocławku. Objęcie katedry gnieźnieńskiej mocniej złączyło jego losy z województwem, szczególnie zaś wtedy, gdy ważyły się losy kościoła redemptorystów.
Dk. prof. Rozynkowski zauważył, że „wiele śladów Prymasa w naszym województwie czeka jeszcze na odkrycie, a dziedzictwo papieskie trwa i wymaga pogłębienia”. Zwrócił szczególną uwagę na czas internowania kardynała Wyszyńskiego w Rywałdzie, zaznaczając, że te zaledwie 17 dni ukazuje wyraźnie sylwetkę duchową Prymasa. Zachęcił również do lektury „Zapisków więziennych”.
Publikacja „Prymas i Papież” wyznacza trzy płaszczyzny badawcze. Pierwsza z nich to bogate związki obydwu postaci z obecnym województwem kujawsko-pomorskim. Druga to perspektywa ogólnopolska, którą zaprezentowali autorzy czterech rozdziałów: prof. Paweł Skibiński, ks. prof. Robert Skrzypczak, prof. Krzysztof Stachewicz, ks. prof. Janusz Szulist. Jak zaznaczył prof. Michał Białkowski, niezwykle cennym źródłem do dalszych badań nad wzajemnymi relacjami prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II jest bogaty materiał ilustracyjny, zamieszczony w książce. Zdjęcia udostępnione zostały m.in. przez Instytut Prymasowski, jak również przez osoby prywatne, związane z Klubem Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy czy Kościołem Akademickim w Toruniu. Stąd można prześledzić nie tylko czas prymasowskich wizytacji i obchodów milenijnych w kościołach Torunia i chełmżyńskiej bazylice, jak również ślub, którego kard. Karol Wojtyła udzielał w toruńskiej świątyni na Bielawach swoim krewnym, Kazimierze Passowicz i Markowi Wiadrowskiemu.
rc / Toruń
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz