Wiele mu zawdzięczają. Świadków życia kard. Wyszyńskiego można spotkać 28. dnia każdego miesiąca w warszawskiej archikatedrze.
Od początku wiedziałam, że jest to człowiek święty - mówi Regina Pruszyńska, nauczycielka matematyki, wstając od modlitwy przy sarkofagu prymasa Wyszyńskiego.
Odkąd umarł, przychodziła tu codziennie. Nieraz na modlitwie spędzała długie godziny. Teraz także można ją spotkać zatopioną w modlitwie - 28. dnia każdego miesiąca bierze udział w Mszach św. w intencji beatyfikacji prymasa sprawowanych o godz. 19 w bazylice archikatedralnej. Podobnie jak dziesiątki, a nawet setki innych osób. Dlaczego przychodzą?
Tak działa Bóg
Kiedy umierał kard. Wyszyński, pani Regina była studentką matematyki związaną z duszpasterstwem akademickim w kościele św. Anny. Okazji do spotkań z prymasem w duszpasterstwie nie brakowało: tradycją były rekolekcje, które wygłaszał dla żaków, kameralne katechezy w rektoralnej zakrystii, spotkania w kurii na Miodowej - tzw. pączki, spotkania opłatkowe czy imieninowe, na których chętnie gościł studentów.
- Prymas był dla mnie duchowym przewodnikiem po drogach wiary i takim pozostał po śmierci. On mi pokazał, jak łączyć wiarę z patriotyzmem - wspomina.
Dlatego jego wstawiennictwu poleca sprawy ojczyzny, prosząc, by Polacy - tak jak on - pokochali Matkę Bożą i Jej nie znieważali. By nie dali się zmanipulować ideologii gender, która niszczy rodzinę. - Ufam, że tan, który bardziej kochał ojczyznę niż własne serce, wysłucha moich próśb - mówi.
O skuteczności wstawiennictwa prymasa Regina Pruszyńska przekonała się wielokrotnie. Był stan wojenny, nie działały telefony, a ks. Tadeusz Uszyński, ówczesny rektor kościoła św. Anny, potrzebował pilnie z kimś się skontaktować. - Poprosił więc mnie, bym pomodliła się o to przy grobie prymasa. Ku mojemu zaskoczeniu, po wyjściu z katedry spotkałam tę osobę przy kościele św. Anny i zaraz zaprowadziłam ją na spotkanie do księdza rektora. Zdziwił się bardzo. Ja na to odpowiedziałam: "Tak działa Bóg" - wspomina.
Wysłuchanych próśb było znacznie więcej. Pani Regina jest przekonana, że swoje uzdrowienie z raka nadnerczy zawdzięcza wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.
Mirosław Kowalczuk, członek Zakonu Rycerstwa Jana Pawła II, także nie wyobraża sobie, by 28. dnia miesiąca zabrakło go na Mszy św. w archikatedrze. - Czuję więź z prymasem od niepamiętnych lat. Mój ojciec jako członek Archikonfraterni Literackiej często zabierał mnie na okolicznościowe spotkania z nim. Raz nawet zdarzyło mi się jeść posiłek w towarzystwie prymasa i kard. Wojtyły. Pamiętam, że jako młody ministrant na Jasnej Górze służyłem kard. Wyszyńskiemu do Mszy św. W kaplicy Cudownego Obrazu byliśmy tylko we dwóch. Prymas mnie pobłogosławił. Błogosławił też moje małżeństwo - wspomina.
Po latach bycia "w cieniu wielkiego prymasa" dostrzega, że coś z tej znajomości w nim pozostało. - To był wielki patriota. Niedościgniony wzór w postępowaniu: nic nie mogło go złamać. Taką postawę staram się zaszczepić moim dzieciom i wnukom - mówi.
Ożywienie wiary
Na "prymasowskie" Msze św. przychodzi wiele osób ze środowisk związanych z kard. Wyszyńskim: członkinie Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, kapłani, którzy z rąk prymasa otrzymali święcenia, członkowie Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, Rodziny Rodzin czy Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła. Są także osoby zakonne i mieszkańcy stolicy, którzy tak jak pani Marzena dopiero go poznają. - Widzę siłę prymasa, on postawił wszystko na Maryję. Biorę z niego przykład, by nie pogubić się na życiowych drogach - mówi.
Wiernych będzie jeszcze więcej. Do włączenia się w duchowe przygotowania do beatyfikacji zaproszeni są m. in.: ludzie z poszczególnych dekanatów, biskupi z diecezji, którym przewodził prymas, osoby, które z jego rąk otrzymały bierzmowanie, święcenia kapłańskie czy wierni z parafii, które erygował.
Odkąd zostały ogłoszone data i miejsce beatyfikacji, Msze św. sprawowane są w intencji dziękczynnej. - Mdlimy się także o owoce beatyfikacji, prosząc za przyczyną prymasa o ożywienie wiary, odnowę moralną, realizację zasad Społecznej Krucjaty Miłości, zdrową pobożność maryjna oraz o odrodzenie naszego narodu - mówi ks. Tadeusz Sowa.
Po Eucharystii planowana jest tematyczna konferencja przybliżająca postać i nauczanie prymasa. Przygotowania do beatyfikacji 28. dnia każdego miesiąca odbywać się będą także w parafiach.
za: Agata Ślusarczyk, Coś w nas pozostało, w: Gość Warszawski nr 45/2019, s. III.