Warszawa: Orszak Dziejów – druga odsłona wydarzenia przygotowanego na beatyfikację prymasa Wyszyńskiego (zapowiedź)

Orszak Dziejów – barwny korowód postaci historycznych (królów, poetów, świętych i odkrywców) od Mieszka I do św. Jana Pawła II, którzy zasłużyli się w dziejach naszej Ojczyzny, wyruszy we niedzielę 5 czerwca o godz. 18.00 sprzed pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Pierwszy Orszak Dziejów odbył się we wrześniu w 2021 roku, w przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, kiedy to ponad osiemdziesiąt postaci przemaszerowało Krakowskim Przedmieściem.

„To teatralne, historyczne widowisko plenerowe, które jest wspaniałą okazją do poznania naszej historii i jej najwybitniejszych przedstawicieli” – mówi organizatorka wydarzenia Anna Murawska. W ubiegłym roku punktem kulminacyjnym był spektakl o Prymasie Tysiąclecia na Pl. Zamkowym, przypominający Dziesięć punktów Krucjaty Społecznej Miłości, a jednocześnie dziesięć scen z życia nowego błogosławionego. Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia są wielcy polscy odkrywcy, wynalazcy i naukowcy, a szczególnie postać urodzonego 200 lat temu Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej, ale i wielkiego dobroczyńcy, fundatora szkół i kościołów, zaangażowanego w rozwój Galicji, zwanego przez ówczesnych „ojcem Ignacym”.

Postacie historyczne zostaną powitane i przedstawione na scenie przy kościele Sióstr Wizytek w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 34), po czym nastąpi spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Teatru Biedronka o życiu i dziele Ignacego Łukasiewicza. Po spektaklu postacie historyczne oraz widzowie zatańczą Poloneza Wszechczasów, skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Łukasza Ratajczaka do słów Anny Murawskiej. W programie jest również nauka tańców dworskich, a także spotkanie z postaciami historycznymi, rozmowy z nimi oraz możliwość otrzymania pamiątkowych wizytówek.

Chętne rodziny są zaproszone do wzięcia udziału w Historycznej Grze Miejskiej, która odbędzie się na miejscu wydarzenia. Wydarzenie będzie okazją do zobaczenia żywych orłów, ptaków będących symbolem znajdującym się na godle polskim, przyjrzenia się pierwszej lampie Łukasiewicza, spróbowania, jak działały pierwotne szyby naftowe, czy spotkania i rozmowy z Królową Jadwigą, Hetmanem Żółkiewskim czy Mikołajem Kopernikiem. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe korony na głowę.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz UKS Żagle, Stowarzyszenia Sternik, a wykonawcami ról są wolontariusze, rodzice i młodzież zgromadzona wokół Teatru Biedronka, działającego przy Przedszkolu Strumienie Stowarzyszenia Sternik, a także społeczność Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek w Warszawie, rodzice dzieci z Przedszkola Ochronki Bł. Edmunda Bojanowskiego, oraz przyjaciele inicjatywy.

jw / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz