Jasna Góra: uroczyste obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przeżywane dziś będzie bardzo uroczyście. Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z relikwiami kard. Wyszyńskiego, o godz. 14.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Kard Wyszyński będzie dziś wspominany podczas Mszy św. w całej Polsce. W katedrze warszawskiej uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie wieczorem kard. Kazimierz Nycz.

Paulini z Jasnej Góry przypominają o niezwykłych związkach kard. Stefana Wyszyńskiego z tym miejscem. On sam 33 lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę Narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację. 

O godz. 10.00 w Sali Papieskiej zabrzmi oratorium „Jak Ojciec i Syn” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Utwór dedykowany jest dwóm wielkim Polakom: bł. kard. Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II - tak bardzo związanych z Jasną Górą. Jego premiera odbyła się już wcześniej także tutaj.

Na godz. 11.30 zaplanowano na Wałach Drogę Krzyżową z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”, którą poprowadzi ks. Ryszard Umański, asystent oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które tego dnia przeżywać będzie ogólnopolską pielgrzymkę i którego patronem jest kard. Stefan Wyszyński.

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia. Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany był od kilku miesięcy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. 

Mszy św. na szczycie Jasnej Góry o godz. 14.30 przewodniczyć będzie przełożony generalny Zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

O godz. 17.00 w Bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. Prymasa Wyszyńskiego „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!” autorstwa Wincentego z Krakowa w wykonaniu krakowskiego zespołu kameralnego  „Audivi” Cracow Vocal Quartet. 

Liturgiczne wspomnienie poprzedziła nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Poprowadziły ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. W Sanktuarium cały rok trwa dziękczynienie za wyniesienie Prymasa Polski na ołtarze.  

Modlitwa z 27 na 28 dzień miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Matki Bożej gromadzą się przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot. 

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się ogólnopolska pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

it/BP @JasnaGóraNews / Częstochowa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 maja 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz