Iwona Czarcińska: nienawiścią nic nie zbudujemy

Nienawiścią nic nie zbudujemy, możemy tylko budować miłością - tak o przesłaniu Prymasa Tysiąclecia mówi Iwona Czarcińska, która pracowała z kardynałem Wyszyńskim. Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego była gościem tarnowskiej konferencji dla nauczycieli.

- Dla mnie prymas Wyszyński był autorytetem i liczę na to, że ci którzy autentycznie poszukują, również odkryją w Nim te wartości, które warto naśladować i podjąć w życiu. Ksiądz Prymas miał ogromny szacunek dla drugiego człowieka. Dziś trzeba o tym przypominać. Osobiście wraca mi Jego przesłanie, że „zwyciężył, kto miłuje, kto nienawidzi przegrał” – dodaje.

Konferencja „Aktualność myśli społeczno-edukacyjnej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego” została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej.

Ks. dr hab. Marek Kluz, prof. nadzwyczajny UPJP II w Krakowie podkreśla, że dzisiaj bardzo ważnym powołaniem nauczycieli jest wychowanie młodych do wartości.

- Zło dzisiaj przychodzi w owczej skórze. Szczególnie dotyka to mocno młodych ludzi i dlatego potrzeba dobrych przewodników, którzy ukażą im system takich wartości, na których będą budować piękne życie. Do fundamentalnych wartości zaliczyć należy człowieczeństwo, miłość, dobre rozumienie prawdy i wolności, kształtowanie sumienia – wylicza.

Podczas konferencji przybliżono działalność Szkolnych Kół Caritas. W diecezji tarnowskiej powołano ich 238. W kołach działa ok. 3,5 tys. dzieci i młodzieży - informuje ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

- Ta działalność uwrażliwia młodych ludzi na potrzeby innych, a także formuje u nich gotowość do wspólnego działania, a to uczy odpowiedzialności za grupę i angażuje w budowanie wspólnoty. Młodzi przestają być biorcami a stają się aktywnymi uczestnikami życia – podkreśla.

Magdalena Bednarek, wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej w Tymowej podkreśla, że wolontariat jest drogą do kształtowania właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego dzieci i młodzieży. Uczniowie z Tymowej m.in. odwiedzają osoby starsze.

- To ich uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka. Widzę to z perspektywy lat. Do Szkolnego Koła Caritas zapisują się dzieci od klasy piątej. Uczniowie już z czwartej klasy pytają czy też mogą iść odwiedzić osoby starsze. Uczę również w przedszkolu i kilka dni temu jedna z dziewczynek zapytała mnie czy przedszkolaki pójdą do seniorów? Przykład niesamowicie pociąga – dodaje.

Do udziału online w konferencji zarejestrowało się ponad 300 osób.

eb / Tarnów

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 9 listopada 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz