Za miesiąc beatyfikacja: Trwają rekolekcje „Beatyfikacja 33”

6 sierpnia kard. Kazimierz Nycz zainaugurował rekolekcje “Beatyfikacja 33”, w każdej chwili można się w nie włączyć. Są bezpośrednim duchowym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua we współpracy z archidiecezją warszawską.

Rekolekcje Beatyfikacja33 noszą tytuł: “Wszystko postawić na Maryję”. Jest to realizacja głównej myśli duszpasterskiej Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który na kilkanaście dni przed swoją śmiercią powiedział: “Przyjdą nowe czasy. Wymagają nowych świateł, nowych mocy. Bóg je da w swoim czasie. Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabsza w Polsce, choćby ludzie się zmieniali”.

„Tylko z pozoru te trwające 33 dni rekolekcje wyglądają groźnie, ale w praktyce jest to po prostu zaproszenie do pewnej dłuższej, towarzyszącej naszemu codziennemu dniowi refleksji wokół Ewangelii i tych dwojga nowych błogosławionych. Wszystkich mających chęć włączyć się w te rekolekcje, czy w parafiach, czy indywidualnie za pośrednictwem Internetu, serdecznie do tego zapraszam” – mówił kard. Nycz.

33-dniowe rekolekcje rozpoczęły się w wybranych parafiach Archidiecezji Warszawskiej w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia i potrwają do 8 września, kiedy przypada święto Narodzenia NMP. Część parafii zdecydowała się na zorganizowanie 33-dniowych rekolekcji dopiero od września, i tam – choć również będą prowadziły one do aktu oddania życia Jezusowi przez Maryję – będą miały charakter dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej.

Każdy dzień rekolekcji “Beatyfikacja 33” będzie rozpoczynał się modlitwą do Ducha Świętego. W programie znajdą się także rozważanie z krótkim wprowadzeniem w temat dnia i propozycja lektury duchowej oraz zaproszenie do osobistej modlitwy.

W rekolekcjach będzie można uczestniczyć w parafiach, ale przygotowano również możliwość korzystania z materiałów i nagrań dostępnych na stronie internetowej beatyfikacja33.pl i w mediach społecznościowych. Chętni mogą się zaopatrzyć również w publikację książkową.

Uczestnicy rekolekcji będą mieli okazję bliżej poznać fragmenty nauczania Prymasa Wyszyńskiego oraz rozważania matki Elżbiety Róży Czackiej. Rekolekcje “Beatyfikacja 33” zakończą się osobistym aktem oddania się Jezusowi przez Maryję. Zawierzenie Matce Bożej było ważnym rysem życia i duchowości zarówno kard. Stefana Wyszyńskiego, jak i matki Elżbiety Róży Czackiej.

„Rekolekcje pozwolą doświadczyć tego, czym żył Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński, a co było także bliskie Matce Róży Czackiej – całkowitego zawierzenia Bogu w trudnych czasach – powiedział KAI Adrian Pakuła, prezes Fundacji Tota Tua i główny organizator rekolekcji. Potrzebujemy dzisiaj w Kościele postawy Maryi – służby, wierności oraz miłości, która nie poddaje się w chwili doświadczenia Krzyża. Do takiej postawy prowadzi droga całkowitego oddania się Matce Najświętszej” – tłumaczy pomysłodawca wydarzenia.

Organizatorzy zaplanowali już także II Edycję Rekolekcji, która rozpocznie się 19 września i zakończy się 22 października – we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Pierwsza edycja jest okazją do duchowego przygotowania się do beatyfikacji. Drugą edycję można z kolei traktować i proponować w parafiach jako duchowy owoc beatyfikacji – zachęca Adrian Pakuła.

Więcej informacji na stronie www.beatyfikacja33.pl.

tk, apa, dg / Warszawa


Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 sierpnia 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz