Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie. Podczas tej samej uroczystości błogosławioną ogłoszona zostanie także matka Róża Czacka - założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Uroczystości w imieniu papieża Franciszka przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. A odbędzie się ona, według planów, w miejscu szczególnym - na placu Piłsudskiego, gdzie w 1979 roku św. Jan Paweł II wołał o zstąpienie Ducha Świętego na polską ziemię.
We wspólnej beatyfikacji tych ważnych, nie tylko dla Warszawy, ale i dla całego Kościoła w Polsce postaci widzieć można zrządzenie Opatrzności Bożej. Dzieliły ich pochodzenie społeczne i wiek. Połączył geniusz podwarszawskich Lasek. Matka Róża Czacka - sama od młodości niewidoma, zakonnica, założycielka ośrodka dla niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. I kardynał Stefan Wyszyński - kapłan, przez lata z Laskami związany, kapelan ośrodka w trudnych czasach II wojny światowej i powstania warszawskiego, później, już jako biskup, prymas i kardynał, często to miejsce odwiedzający, aby - jak mówił - nasiąkać atmosferą "przedziwnego misterium Bożego". Wyrastając w pewnej mierze z jednego duchowego pnia, współtworzyli, w różnych wymiarach, dzieło wzrastania Kościoła w Polsce. Prymas Wyszyński był postacią ogólnie znaną, bojownikiem o przetrwanie i wzrastanie Kościoła w Polsce w trudnych czasach rządów komunistycznych. W oczach wielu - strateg i polityk, którego działania nie zawsze zyskiwały powszechne uznanie. Oddziaływanie Lasek - dzieła matki Róży Czackiej, choć nie ograniczało się do Warszawy, było bardziej dyskretne. Było to oddziaływanie stylem życia, troską o słabszych, niezauważanych przez ogół społeczeństwa. Wspólna beatyfikacja tych wyjątkowych osób to nie tylko swoiste wskazanie, że oba wymiary działań na rzecz Ewangelii są Kościołowi potrzebne. To także, przez przypomnienie związku Prymasa Tysiąclecia z Laskami, odkrycie na nowo prawdy, że wielkie postaci nie biorą się znikąd, że dla duchowego wzrostu ważne jest też zakorzenienie w środowiskach przenikniętych wiarą, na serio traktujących życie Ewangelią.
Myśląc o nieprzypadkowości połączenia obu tych beatyfikacji, warto zauważyć, że początkowo plany były inne. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, pierwotnie miała się odbyć 7 czerwca 2020 roku. Plany pokrzyżowała jednak pandemia: uroczystości zdecydowano się odłożyć na czas bardziej dogodny. O beatyfikacji Róży Czackiej wtedy nie mogło być mowy, ponieważ nie zatwierdzono jeszcze cudu za jej wstawiennictwem, co jest warunkiem zaliczenia sługi Bożej do grona błogosławionych. Cud został zatwierdzony przez Ojca Świętego w październiku ubiegłego roku. W różnych środowiskach zrodziła się wówczas myśl o wyniesieniu na ołtarze prymasa i założycielki ośrodka w Laskach podczas jednej uroczystości. Ta sugestia została pozytywnie przyjęta przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych i dwie ważne postaci polskiego Kościoła zostaną beatyfikowane wspólnie.
Źródło: Andrzej Macura, Ważna data, dobra decyzja, w: Gość Niedzielny nr 17/2 V 2021, s. 4-5.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz