Redaktorzy "Gościa Niedzielnego" przygotowali e-wydanie o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Specjalny dodatek w formacie PDF będzie do pobrania za darmo od czwartku 28 maja ze stron internetowych "Gościa Niedzielnego", portalu Wiara.pl i Radia eM. To forma przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Kard. Stefan Wyszyński nie bez powodu nazywany jest Prymasem Tysiąclecia. Zmarł prawie 40 lat temu, a jego nauczanie się nie starzeje. Mówimy o nim mąż stanu, bohater narodowy, odważny przeciwnik komunistycznej władzy… Tak go najczęściej postrzegamy, tak przyzwyczailiśmy się o nim myśleć. Te określenia i tytuły prawdziwie opisują rolę, jaką w dziejach naszego Kościoła i narodu odegrał kard. Stefan Wyszyński - czytamy we wstępniaku autorstwa Wiesławy Dąbrowskiej-Macury.
- Czekając na jego beatyfikację chcemy go pokazać także jako mistyka, pełnego niezachwianej wiary, całkowicie oddanego Bogu przez Maryję oraz pasterza troszczącego się o powierzone mu owce i pewną drogą prowadzącego je do Boga, od którego warto się uczyć całkowitej uległości wobec Chrystusa przez Maryję - piszą dziennikarze "Gościa Niedzielnego".
Ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny gazety jest przekonany, że Prymas Tysiąclecia w swoim duchowym testamencie mówi nam, że to co wielkie można zbudować tylko na Bogu.
„Wiele razy docierały do nas informacje o tym, że w domu na Miodowej założone są podsłuchy. Prymas komentował to: »Wiem o tym, ale nie boję się. My musimy żyć święcie, a co mam do powiedzenia w sprawach publicznych, mówię otwarcie, na ambonie«”. To fragment rozmowy Joanny Jureczko-Wilk z Anną Rastawiecką, jedną z najbliższych współpracowniczek kard. Stefana Wyszyńskiego. Całość rozmowy („Dla wielu był ojcem”) można znaleźć w specjalnym e-wydaniu „Gościa Niedzielnego”, które od czwartku 28 maja można pobrać bezpłatnie na stronach gosc.pl, wiara.pl i radioem.pl.
W tym wydaniu przeczytamy również tekst Ewy K. Czaczkowskiej „ABC Miłości” o programie Prymasa Tysiąclecia, który – jak przekonuje autorka – choć ma już ponad pół wieku, nigdy się nie zestarzeje. Z kolei Andrzej Grajewski przedstawia Wyszyńskiego jako współpracownika pięciu papieży: od Piusa XII do Jana Pawła II. Z tekstu wyłania się obraz człowieka, który cieszył się ogromnym zaufaniem każdego z nich, choć zarazem wskazuje na rozdźwięk, jaki pojawił się między nim a Pawłem VI w ocenie sytuacji w Polsce i tego, kto powinien z ramienia Kościoła rozmawiać z rządem – nadal prymas czy wysłannik papieża czyli nuncjusz.
Uzupełnieniem tego obrazu wielkiego stratega i „narodowego duszpasterza” jest tekst Bogumiła Łozińskiego „Prymas powszedni”, który pokazuje, że kard. Wyszyński zajmował się nie tylko sprawami „wielkiej wagi”, ale również tzw. zwykłymi sprawami wiernych.
Jeszcze inne światło na postać prymasa rzuca tekst Franciszka Kucharczaka „Uwięzione serce”, z którego rozumiemy lepiej, dlaczego Jasna Góra była duchowym domem Wyszyńskiego i jaki to miało wpływ na duchowość Polaków. Całość spina tekst ks. Adama Pawlaszczyka „Totus”, czyli „cały”, który pisze, że „w duchowym testamencie prymasa Stefana Wyszyńskiego najważniejsze jest całkowite oddanie. Wierzyć i służyć Bogu można tylko całym sobą”.
Specjalne e-wydanie „Gościa Niedzielnego” będzie do bezpłatnego pobrania na stronach gosc.pl. wiara.pl, radioem.pl od najbliższego czwartku 28 maja.
Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/Radio eM / Katowice
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2020
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski