Wzorem Prymasa Tysiąclecia

Akademia Kozłowiecka przybliża postać i nauczanie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

- Czy mógłbym prosić o rozszyfrowanie nazwy Akademia Kozłowiecka? Znam Akademię Zamojską, Akademię Krakowską, ale o Kozłowieckiej nie słyszałem.

- Od strony organizacyjnej jest to cykl czterech spotkań rocznie przybliżających katolicką naukę społeczną oraz życie i nauczanie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Odbywają się one w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które obok Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Sama nazwa nawiązuje do prelekcji i pogadanek prowadzonych przez ówczesnego ks. dr. Stefana Wyszyńskiego dla Sióstr Franciszkanek i innych osób znajdujących - tak jak przyszły Prymas Polski - w czasie okupacji niemieckiej schronienie w kozłowieckim majątku Zamoyskich. Właśnie te spotkania zostały przez ich uczestników nazwane "akademią kozłowiecką" i do tych prelekcji i nazwy się odwołujemy.

- Jak doszło do powstania tej inicjatywy?

- Prymas Wyszyński jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a jednocześnie postacią silnie związaną z Lubelszczyzną. Tu studiował i doktoryzował się na KUL, tu przez ponad rok ukrywał się przed Niemcami w okresie okupacji, tu był także w latach 1946-1948 ordynariuszem diecezji lubelskiej. Mamy więc, jako oddział lubelski Stowarzyszenia, bogate możliwości odkrywania szerzej nieznanych kart jego biografii i czerpania z niej inspiracji do działania.

Gdy zgłosiłem się z pomysłem Akademii Kozłowieckiej do Anny Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, usłyszałem, że właśnie o czymś takim sama myślała. Inauguracja Akademii Kozłowieckiej odbyła się 17 marca 2018 r., a kolejne spotkania są przewidziane raz na kwartał.

- Przez dwa lata działalności Akademii zapewne została wypracowana formuła tych spotkań?

- Rozpoczynamy od Mszy św. odprawianej przez ks. dr. Krzysztofa Stolę, asystenta lubelskiego oddziału naszego Stowarzyszenia, dotychczas w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a od najbliższego spotkania już w intencji dobrego przygotowania do tej beatyfikacji. Następnie dyrektor Anna Fic-Lazor oraz ja wygłaszamy słowo wprowadzające, po czym przechodzimy do części wykładowej. W ramach Akademii Kozłowieckiej przede wszystkim przybliżamy katolicką naukę społeczną z ukierunkowaniem na praktyczne sposoby wprowadzania jej w życie. Na samym początku wspierał nas tu o. dr Marek Wódka OFMConv z KUL, który w fantastycznie przystępny sposób potrafi przekazywać KNS.

Spotkania mają charakter otwarty, wśród uczestników są naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele mediów, przedsiębiorcy, członkowie organizacji pozarządowych, nauczyciele, osoby, które chcą bliżej poznać wyjątkową postać Prymasa Tysiąclecia i jego nauczanie, głównie społeczne. Jest z nami Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która na jednym z poprzednich spotkań dała w ramach naszych przygotowań do beatyfikacji poruszające świadectwo o Prymasie Wyszyńskim. Spotkaniom towarzyszą wystawy, promocje książek, filmów, a także każdorazowo zwiedzanie kompleksu pałacowego w Kozłówce.

- W najbliższą sobotę, 16 listopada, w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Akademii Kozłowieckiej. co nowego znajdzie się w programie tego spotkania?

 - Oprócz stałych punktów programu ks. dr Jerzy Jastrzębski z Warszawy wygłosi wykład pt. "Co łączy kard. Stefana Wyszyńskiego z orędziem fatimskim i przesłaniem św. s. Faustyny", po czym nastąpi promocja jego książki pt. "Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej" oraz zestawu płyt pt. "Pakiet dla rodziny Prymasa Tysiąclecia" wydanego przez WAM. Kolejnym prelegentem będzie ks. prof. Dominik Zamiatała z UKSW, który będzie mówił na temat "Kard. Stefan Wyszyński - duszpasterz i nauczyciel". Następnie odbędzie się promocja albumu pt. "Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981" wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Ksiądz prof. Zamiatała jest współautorem tej publikacji. Słowo wygłosi także Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasowskiego, współautorka albumu. Informacjami dotyczącymi inicjatyw przygotowujących nas do beatyfikacji podzieli się Iwona Czarcińska.

- Jakie plany ma Akademia Kozłowiecka na nadchodzący 2020 roku - rok beatyfikacji ks. kard. Wyszyńskiego?

- Jedną z planowanych inicjatyw jest przygotowanie Szlaku Prymasa Wyszyńskiego. Zaangażowane jest w to przedsięwzięcie oprócz Lubelskich Parków Krajobrazowych i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce również Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Przeprowadziliśmy już wstępne rozpoznanie i wytyczenie trasy. Prowadzi ona polnymi traktami i lasami z Kozłówki przez Kamionkę do oddalonego o 18 km Nasutowa. Z tego, co wiemy, ks. Wyszyński wielokrotnie przemierzał tę trasę zatopiony w modlitwie i już na miejscu odprawiał Mszę św. Zresztą właśnie w Nasutowie u państwa Gospodarków znalazł schronienie, gdy po 13 miesiącach pobytu w Kozłówce, we wrześniu 1942 roku, musiał opuścić pałac Zamoyskich w obawie przed aresztowaniem. Trasa ma niewątpliwe walory krajoznawcze i ornitologiczne, ale jednocześnie chcielibyśmy, aby osoby pokonujące ten szlak spotkały się z przesłaniem księdza Prymasa poprzez refleksję nad jego zapiskami jako diakona - "Timete Deum", a więc tymi zasadami, które przez całe życie nie tylko nosił w brewiarzu, ale też się do nich stosował.

- Czy planowana jest jakaś forma zinstytucjonalizowania Akademii Kozłowieckiej?

- Nie, ale ponieważ wytworzyła się pewna grupa w miarę stałych uczestników, planujemy przyznawanie im pamiątkowych indeksów. Co prawda, nie jesteśmy uczelnią ani żadną inną instytucją naukową, ale przez wykłady, świadectwa osób i szereg wydarzeń stawiamy sobie również pewne cele edukacyjne. Indeksy byłyby świadectwem uczestnictwa w tym dziele prowadzonym na wzór Prymasa Tysiąclecia.

- Dziękuję za rozmowę.

za: Adam Kruczek, Wzorem Prymasa Tysiąclecia, w: Nasz Dziennik nr 263/2019, s. 12.