Wszystko, co napisano o Prymasie

Na księgarskie półki trafiła monumentalna pozycja poświęcona kard. Stefanowi Wyszyńskiemu pt. "Prymas Tysiąclecia w słowie pisanym". Dwutomowe, liczące ponad 1700 stron dzieło autorstwa Mariana Piotra Romaniuka to punkt wyjścia dla każdego, kto chce zgłębić nauczania wielkiego Prymasa.

Przewodnik bibliograficzny jest nowym, uzupełnionym wydaniem pozycji z 2006 r. Prowadzi czytelnika przez życie, twórczość i posługę kard. Wyszyńskiego z lat 1921-2017. Dzieło jest, jak stwierdza autor, "próbą zestawienia i ujednolicenia możliwie wyczerpującej bibliografii podmiotowo-przedmiotowej kard. Wyszyńskiego".

Całość podzielona została na trzy części. Pierwsza zawiera bibliografię podmiotową z lat 1921-2017, w której odnotowano ponad 3, 2 tys. jednostek bibliograficznych. Część drugą stanowią dwa wykazy: prac episkopalnych i prac kurialnych. Oba zostały doprowadzone do końca roku 2011. Część trzecia to z kolei bibliografia przedmiotowa, która obejmuje ok. 6 tys. pozycji wydanych drukiem w latach 1933-2017. Jest to swoisty przewodnik publikacji z opisem dokonań, posługi i szeroko rozumianej twórczości Prymasa. Zawiera ponadto uporządkowany alfabetycznie wykaz prac naukowych.

Bibliografia posłużyła także jako dodatkowe źródło informacji przy opracowaniu i przygotowaniu do druku "Positio super virtutibus", czyli dokumentu o heroiczności cnót sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. - To dzięki bibliografii podczas kilkuletniej pracy nad spuścizną Prymasa Tysiąclecia mogliśmy z łatwością dotrzeć do źródła potrzebnych nam informacji. Szczególnie cenna okazała się kwerenda dziennika watykańskiego "L'Osservatore Romano" z lat 1953-56, dzięki której mogliśmy prześledzić niemal dzień po dniu starania papieża Piusa XII i Stolicy Apostolskiej o uwolnienie uwięzionego Prymasa - podkreśla o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator sprawy beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

Dzieło ukazuje się w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia powoli zmierza ku końcowi. Stanowi cenne źródło wiedzy zarówno dla badaczy życia i nauczania kard. Wyszyńskiego, jak i dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o posłudze niezłomnego Prymasa.

za: Ł. Krzysztofka, Wszystko, co napisano o Prymasie, w: Niedziela Warszawska nr 37/2018, s. VI.