O krok od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Do beatyfikacji niezbędny jest już tylko cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia.

O tym, że decyzja Papieża może zostać ogłoszona jeszcze przed Bożym Narodzeniem mówił pod koniec listopada kard. Kazimierz Nycz. 12 grudnia 2017 r. podczas sesji zwyczajnej kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyrazili pozytywną opinię o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego. W ten sposób zakończyły się prace Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nad "Positio super virtutibus".

Liczące ponad tysiąc stron trzytomowe "Positio" zostało opracowane pod kierunkiem postulatora procesu ks. prof. Zbigniewa Sucheckiego, a w listopadzie 2016 r. kard. Kazimierz Nycz złożył je w watykańskiej kongregacji. Materiały te były podstawą prac różnych komisji w toku procesu beatyfikacyjnego na etapie watykańskim. - Cieszymy się bardzo, ale owocem, który powinien teraz towarzyszyć tej radości jest to, byśmy jeszcze bardziej rozpoczęli intensywną modlitwę o rychłą beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego heroiczność cnót została dekretem urzędowym papieża Franciszka potwierdzona - mówi kard. Kazimierz Nycz.

Obecnie w Watykanie trwa już procedura badania domniemanego cudu za przyczyną kard. Wyszyńskiego, który wydarzył się w Szczecinie. - Chodzi o domniemane uzdrowienie młodej osoby z ciężkiej choroby. Jeśli zostanie potwierdzona autentyczność cudu za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, najpierw przez komisję lekarzy, a następnie kardynałów, wówczas Papież zdecyduje o beatyfikacji i wyznaczy jej datę.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 r., a zakończył 6 lutego 2001 r. Akta zebrane w toku procesu, liczące w sumie 37 tomów wraz z załącznikami (książkami, artykułami autorstwa kandydata na ołtarze, zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Łukasz Krzysztofka

za: Niedziela nr 53 - 31 grudnia 2017 r., s. II