Odrestaurowany pomnik Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego został przeniesiony w nowe miejsce. Do tej pory znajdował się na trakcie komunikacyjnym dla pieszych przed główną bramą - Bramą Lubomirskich, prowadzącą na Jasną Górę.
- Ten pomnik nie był planowany w tym miejscu, w którym stał do niedawna - podkreślił Jerzy Maciejowski, artysta współpracujący z Jasną Górą, który czuwał nad realizacją tego przedsięwzięcia. - W rozmowach ojciec przeor i ojciec administrator bardzo przychylnie odnieśli się do jego przeniesienia. Była to kwestia uszanowania postaci kard. Wyszyńskiego i ustawienia pomnika tak, żeby wszystko wyglądało godnie.
Teraz monument został ustawiony w miejscu bardziej dostępnym i bardziej widocznym, kilka metrów dalej od dotychczasowej lokalizacji, na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Kard. Wyszyński nadal zwrócony jest przodem do Jasnej Góry, a jego sylwetka jest bardziej widoczna dla pielgrzymów.
Pomnik został zabrany do renowacji 25 listopada 2016 r. i przewieziony ciężarówką do pracowni Marka Żebrowskiego - odlewnika brązownika w Bielsku-Białej. Z pracowni monument powrócił 29 marca br. Ustawiony został na nowym postumencie, wykonanym z porfiru.
Przy instalacji pomnika w nowym miejscu obecny był jego twórca prof. Jan Kucz. - Kardynał kłania się Najświętszej Maryi - podkreślił. - Ten pomnik najpiękniejszy powinien być wtedy, gdy zbiera się tu 100 tys. ludzi i oni wszyscy przychodzą w jednej intencji do Maryi. Klękają rzesze, to jest Polska! - i wśród nich Kardynał - nie na cokole - który mówi: jestem jednym z was. Jaka to cudowna lekcja dla katolika! Tylko trzeba umieć czytać. Ludzie sami nazwali monument pomnikiem pokory.
Pomnik prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego odsłonięto 26 sierpnia 1997 r., uroczystego poświęcenia dokonał kard. Józef Glemp. Powstał on z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry o. Szczepana Kośnika. Mieczy 3,5 m wysokości i waży 6 ton; przedstawia przyklękającą i pochyloną postać Kardynała wykonaną z brązu według projektu prof. Kucza. Pomnik ufundowali Stanisława z Grodzkich Sawko i Czesław Sawko (zm. 2013 r.) - filantrop, przemysłowiec, multimilioner z Chicago, konfrater Zakonu Paulinów.
w: Niedziela nr 16/2017, 16 kwietnia 2017 r., s. 7.