Modlitwą prowadzoną z warszawskiej archikatedry sprzed grobu Prymasa Wyszyńskiego Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” rozpoczęło nowennę do św. Józefa z okazji 40. rocznicy śmierci Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego, patrona wspólnoty, w intencji Jego rychłej beatyfikacji.
Modlitwa rozpoczyna się na dziewięć tygodni przed 40.rocznicą śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W środy (od 31 marca do 26 maja) zanoszone będą prośby wraz z Maryją i św. Józefem, zwłaszcza za polskie rodziny, by, jak mówił Prymas Tysiąclecia, były „Bogiem silne”. Ta modlitwa jest też duchowym przygotowaniem do 41.ogólnopolskiej pielgrzymki na Jasną Górę, którą stowarzyszenie przeżywać będzie 28 maja, a więc dokładnie w 40.rocznicę śmierci patrona organizacji, Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego.
Środa to w Kościele czas przyzywania Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Józefa, którego rok obchodzimy teraz w Kościele. Ks. Prymas św. Józefa uważał za Pierwszego Pomocnika Maryi. Mówił: jeżeli zaś Bóg złączył tych Dwoje – Jezusa i Maryję – we wspólnym dziele w Kościele świętym, i do pomocy Maryi dał Józefa – Opiekuna Kościoła, to słusznie możemy nazwać Go dzisiaj Pierwszym Pomocnikiem Matki Kościoła. Jest On dla nas wzorem i przykładem, jak mamy pomagać Maryi Matce Kościoła, jak stać się Jej pomocnikami. Najpierw mamy Jej pomagać tak, jak Józef w Nazarecie – w rodzinie!
Wspólne rozważania potrwają przez 9 tygodni w 9 miastach Polski. Prowadzone będą m.in. z: Krakowa, Gdańska, Gniezna, Wrocławia, Lubina i Jasnej Góry.
W programie od godz. 20.45 - wspólna modlitwa do św. Józefa z każdego Regionu Stowarzyszenia za pośrednictwem wygenerowanego linku z krótkimi rozważaniami i litanią do św. Józefa.
O godz. 21.00 – wspólna modlitwa podczas Apelu Jasnogórskiego za pośrednictwem ogólnodostępnej transmisji w Internecie lub telewizji stacjonarnej.
W pierwszym rozważaniu nowennowym Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego podkreślała, że ks. Prymas był człowiekiem wielkiej modlitwy wpatrzonym w Trójcę Świętą. - Był zjednoczony z Bogiem nieustannie. Jest wiele modlitw zanotowanych, zwłaszcza z okresu uwięzienia, gdy Prymas Wyszyński nie mógł ich wypowiadać. Widać w nich wielką pokorę i zaufanie - mówiła. Podkreślała, że najważniejszym momentem dnia była dla ks. Prymasa Eucharystia. Podchodził do Niej z wielkim pietyzmem, często powtarzał, że Msza św. jest czymś bardzo trudnym, bo to uczestnictwo w męce Chrystusa i nie chodziło mu o trud fizyczny, ale duchowy - zauważyła.
Przedstawicielka Instytutu Prymasowskiego zachęcała: „uczmy się tego od niego, uczmy się, że na modlitwę można wykorzystać każdą chwilę, nie tylko będąc przed Najświętszym Sakramentem, tak jak on to czynił zapraszając np. na spacer z różańcem”. - Niech on prowadzi nas w modlitwę, która ma być całym naszym życiem, a nie tylko dodatkiem do życia – podkreślała Iwona Czarcińska.
Modlitwę sprzed grobu Prymasa Wyszyńskiego poprowadził ks. Dariusz Wojtecki, asystent krajowy stowarzyszenia.
it / Warszawa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz