Nowy Targ: powstało rondo Prymasa Tysiąclecia, "które łączy ulice i historię"

W Nowym Targu powstało rondo im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. - Nowy obiekt komunikacyjny w naszym mieście łączy ulice i historię - mówił burmistrz Grzegorz Watycha w czasie uroczystości poświęcenia ronda, która miała miejsce 10 września.

- Jesteśmy tutaj już po raz drugi razem, najpierw tuż po zakończeniu inwestycji. W zeszłym roku nie mogliśmy się spotkać, bo beatyfikacja była przełożona. Bardzo się cieszę, że dziś możemy to uczynić, oficjalnie podkreślić i pokazać, że w Nowym Targu również kardynał Stefan Wyszyński został upamiętniony w ten sposób - mówił Grzegorz Watycha, burmistrz miasta.  

Włodarz miasta podkreślił, że uroczystość poświęcenia nowego obiektu komunikacyjnego w stolicy Podhala upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, 40. rocznicę śmierci i zaplanowaną na 12. września beatyfikację niezłomnego hierarchy. - Jest też wyrazem szacunku, czci i uznania dla dokonań Prymasa mocno związanego z naszym regionem - podkreślał Grzegorz Watycha.

Rondo Prymasa Tysiąclecia w Nowym Targu poświęcił ks. prałat Stanisław Strojek, nowotarski dziekan i proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rondo znajduje się w granicach tejże właśnie parafii. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele różnych instytucji z Nowego Targu, m.in. funkcjonariusze policji, a także dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 11. Kilka lat temu ta podstawówka sąsiadowała z nowotarskim Gimnazjum nr 2, któremu patronował kard. Stefan Wyszyński.

Burmistrz miasta zauważa, że z nowego ronda można dojechać do ronda, któremu patronuje z kolei św. Jan Paweł II. - Wspólna droga prowadziła kiedyś tych przyjaciół na Podhale. Warto pamiętać, że kard. Wojtyła i kard. Wyszyński bywali w Nowym Targu, spotykali się na Podhalu - podkreśla Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Prymas Tysiąclecia lubił przyjeżdżać na Podhale. Dla upamiętnienia wakacji spędzanych przez niego na Podhalu paulini z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bachledówce budują Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Kard. Stefan Wyszyński spędzał u paulinów w Bachledówce wakacje w latach 1967-1973.

Ludźmierski kustosz ks. Jerzy Filek przypomina, że Prymas Tysiąclecia koronował cudowną Figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1963 r. To właśnie wtedy bp Karol Wojtyła podchwycił berło, które odpadło od cudownej figury. "Karolu, Maryja pragnie podzielić się z Tobą władzą" - miał wówczas powiedzieć Prymas Tysiąclecia.

Górale z Ludźmierza uczestniczyli pod koniec sierpnia w pielgrzymce śladami Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dotarli do Dukli, do Komańczy, Zamościa i Lublina, a także do innych miejsc. Ostatnim punktem pielgrzymowania była Jasna Góra.

jg / Nowy Targ

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz