Częstochowa: spotkanie w „Niedzieli” w 31. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego

"Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w drodze na ołtarze”, to temat spotkania, które odbyło się 28 maja w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie, w 31. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), prymasa Tysiąclecia. W spotkaniu wzięli udział m. in. przedstawiciele Jasnej Góry na czele z o. Izydorem Matuszewskim, generałem zakonu ojców paulinów, pracownicy redakcji „Niedzieli”, mieszkańcy Częstochowy.
Świadectwem o życiu Prymasa Tysiąclecia podzieliła się z uczestnikami spotkania Anna Rastawicka – świadek życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, przez 12 lat pracownik Sekretariatu Prymasa Polski, redaktor jego pism, wieloletnia odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Rastawicka podkreśliła, że „Prymas Tysiąclecia był człowiekiem wielkiej wiary”. - Urzekało mnie w nim głoszenie prawdy o Bogu, Który kocha człowieka. Jego siłą była wiara. On wierzył jakby widział - podkreśliła. „Uważał, że największym dramatem człowieka jest zwątpienie w miłość Boga”.

Wspominała, że kard. Wyszyński „był człowiekiem, który uczył szacunku dla człowieka”. - Całe jego posługiwanie to było zmaganie się o uczłowieczenie człowieka, o to żeby przywrócić ludzkie relacje. Tak, żeby człowiek dla człowieka był bratem - mówił p. Rastawicka. „Upominał się o prawa ludzi. Kochał Ojczyznę”.

Przypomniała też jego miłość do Maryi. – Dla niego Maryja nie była traktatem teologicznym, była dla niego Żywą Osobą - mówiła Rastwicka. Odniosła się również do percepcji nauczania Prymasa Wyszyńskiego. - Najbardziej do społeczeństwa dotarły dwie książki sługi Bożego, a mianowicie „Duch pracy ludzkiej” i „Zapiski więzienne”.

Kard. Stefana Wyszyńskiego wspominał również ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. – Spotykałem Prymasa Tysiąclecia m. in. podczas zjazdów „Odrodzenia”. Przyjął również bardzo życzliwie odrodzoną w 1981 r. „Niedzielę”. Był niezwykle ważną postacią dla „Niedzieli” - mówił ks. Skubiś.

Uczestnicy spotkania obejrzeli również fragmenty filmu „Non possumus” (reż. Pawła Woldana) o życiu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podczas spotkania wystąpił Chór Archikatedry Częstochowskiej Basilica Cantans – pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego. Uczestnicy spotkania modlili się również o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.


Po zamknięciu tygodnika katolickiego „Niedziela” przez władze komunistyczne PRL w 1953 r., prymas Polski kard. Stefan Wyszyński upominał się o przywrócenie „Niedzieli” na rynek prasy. M. in. 14 stycznia 1957 r. w rozmowie z premierem rządu PRL Józefem Cyrankiewiczem w gmachu Urzędu Rady Ministrów, mówiąc o złagodzeniu cenzury wobec pism katolickich, Prymas Wyszyński poruszył sprawę wznowienia "Niedzieli".

Już do pierwszego numeru, reaktywowanej w 1981 r., „Niedzieli”, kard. Stefan Wyszyński, na krótko przed śmiercią, przysłał specjalne słowo, w którym nakreślił program dla „Niedzieli”, która ma m. in. krzepić duchowe siły narodu, ma „wrócić do szerzenia i pogłębiania eklezjalnej teologii Maryjnej”. - Duchowość Maryjną chce uczynić niejako specjalnością tego pisma - napisał Prymas Tysiąclecia.

Wówczas kard. Wyszyński przypomniał również, że „Niedziela” już dawniej służyła Kościołowi i Narodowi, przez wzbogacenie wiary, przez pogłębianie świadomości Kościoła, przez pomoc rodzinom w budowaniu wspólnoty wiary i miłości. Dziś, gdy powstało tyle nowych problemów moralnych, społecznych, kulturalnych, zawodowych pole pracy Redakcji jest jeszcze rozleglejsze”. Kard. Wyszyński oddał również redakcję „Niedzieli” „pod szczególna opiekę Matki Słowa Wcielonego”.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz