Telemost we włocławskiej katedrze, wystawy, pamiątkowe świece i katechezy przybliżające nie tylko osobę Prymasa Tysiąclecia, ale także ówczesną sytuację Polski i Kościoła. To tylko niektóre wydarzenia, które będą miały miejsce w diecezji włocławskiej w dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Dla Kościoła na Kujawach, kard. Wyszyński to nie tylko Prymas Tysiąclecia, ale także prezbiter diecezji włocławskiej.
3 sierpnia 1924 r. w miejscowej bazylice katedralnej, z rąk sługi Bożego bp. Wojciecha Owczarka, przyjął święcenia kapłańskie. – Włocławska katedra to miejsce wyjątkowe dla kardynała Wyszyńskiego. Z niecierpliwością czekamy na dzień jego beatyfikacji – mówi ks. prał. Michał Krygier, proboszcz parafii katedralnej, dodając, że bezpośrednie przygotowania do tego wydarzenia już się rozpoczęły.
– Zorganizowaliśmy koncert muzyki religijnej, który cieszył się sporym zainteresowaniem, a 12 września zostanie utworzony telemost ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, który umożliwi włocławianom łączność z uczestnikami Mszy św. beatyfikacyjnej i pozwoli cieszyć się wspólnie z wyniesienia na ołtarze wielkiego syna włocławskiego Kościoła – zaznacza ks. Krygier. Tego samego dnia dostępna będzie również wystawa przygotowana w Muzeum Diecezjalnym, w izbie poświęconej kard. Wyszyńskiemu, gdzie zgromadzone są zdjęcia, dokumenty i wydawnictwa poświęcone prymasowi.
Podobna ekspozycja, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski, zostanie udostępniona w katedrze kilka dni przed beatyfikacją.
Wydarzenia upamiętniające życie i dzieło wielkiego włocławskiego duchownego będą miały miejsce także w innych parafiach diecezji.
Ciekawa inicjatywa zrodziła się w dekanacie lubranieckim, gdzie w dniu beatyfikacji rozprowadzane będą pamiątkowe świece z podobizną kardynała Wyszyńskiego oraz hasłem „Czas to miłość”. W wigilię uroczystości, w lubranieckiej świątyni, w której zaraz po wojnie pracował jako wikariusz ks. Stefan Wyszyński, organizując jednocześnie włocławskie seminarium, zorganizowany zostanie koncert muzyki chrześcijańskiej.
Przygotowywana jest również drama poświęcona błogosławionemu. Zostanie ona zaprezentowana jako dziękczynienie po uroczystościach beatyfikacyjnych.
Również w Sanktuarium Błogosławionych Kapłanów Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy, Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej w Osięcinach planowany jest na 12 września montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież miejscowej szkoły podstawowej.
Dzień beatyfikacji kard. Wyszyńskiego będzie czczony także w wielkopolskim rejonie diecezji włocławskiej. – W parafii św. Maksymiliana Koninie sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia z udziałem władz samorządowych i parlamentarzystów, a po Eucharystii pod pomnikiem Stefana Wyszyńskiego złożone zostaną kwiaty – mówi ks. prał. Radosław Cyrułowski, proboszcz miejscowej parafii, dodając, że przez całą niedzielę będą głoszone katechezy przybliżające życie i posługę Prymasa Tysiąclecia w niełatwych czasach komunizmu w Polsce.
Również południowe rubieże diecezji będą dziękować Bogu za życie kard. Wyszyńskiego, m.in. podczas modlitewnych czuwań poświęconych nowemu błogosławionemu.Ponadto, we wszystkich parafiach diecezji włocławskiej 3 września rozpocznie się nowenna przed beatyfikacją. Delegacja diecezji, zarówno duchowni jak i świeccy, z biskupem włocławskim uda się do Warszawy, na beatyfikacyjne uroczystości.Diecezjalne dziękczynienie zaplanowane jest na dzień 2 października, kiedy to w katedrze włocławskiej, o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Włocławski okres życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się w roku 1917, kiedy to przyszły prymas Polski rozpoczął naukę w miejscowym Liceum im. Piusa X (Niższe Seminarium Duchowne). Następnie wstąpił do włocławskiego WSD, które ukończył w roku 1924, przyjmując święcenia kapłańskie w jednej z kaplic bazyliki katedralnej. Pracował duszpastersko w kilku parafiach. Po powrocie ze studiów był wykładowcą i – przez krótki czas – rektorem seminarium. Pełnił funkcję promotora sprawiedliwości i obrońcy węzła małżeńskiego, a także sędziego Sądu Biskupiego we Włocławku. Był założycielem i pierwszym redaktorem ukazującego się do dziś diecezjalnego czasopisma „Ład Boży” oraz redaktorem naczelnym „Ateneum Kapłańskiego”. ks. at / Włocławek Katolicka Agencja Informacyjna ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 sierpnia 2021Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz