Bp Dajczak w drugim dniu rekolekcji na KUL: dajmy się poprowadzić Maryi, jak kard. Wyszyński

- Dajcie się uchwyć Maryi, dajcie się jej poprowadzić – w ślad za kardynałem Wyszyńskim zachęcał podczas drugiego dnia ogólnopolskich rekolekcji akademickich przed beatyfikacją kardynała Wyszyńskiego na KUL bp Edward Dajczak. Przypominał, że idąc Jej śladami uczymy się wiary, która jest całkowitym zaufaniem Bogu.

-Wiara to nie jest teoria, to jest świadectwo i właśnie dlatego szukamy jej świadków – mówił rekolekcjonista. Istotą wiary jest zaufanie. Mistrzynią takiej wiary jest Maryja, której śladami przez całe życie starał się kroczyć ksiądz Wyszyński. To pod jej płaszczem rozpoczął swoją kapłańską drogę, odprawiając swoją prymicyjną Mszę świętą na Jasnej Górze w 1924 roku. To jej powierzył się 68 lat temu w akcie osobistego oddania Matce Najświętszej podczas internowania w Stoczku Warmińskim. Dlatego spoglądając wstecz mógł po latach powiedzieć: „Wydaje mi się, że stawiając wszystko na Bogurodzicę, nie zostałem zawiedziony”.

Koszaliński ordynariusz przywołał zawołanie Prymasa: „Wszystko samemu Bogu przez Maryję”. Przypomniał także, że ta postawa nie zawsze spotykała się ze zrozumieniem. Jednak kardynał, na zarzuty o zbyt mocną pobożność maryjną, odpowiadał, że Maryja prowadzi do Jezusa, w Jej życiu to Boży Syn był zawsze na pierwszym miejscu. To z Jej ust w Kanie Galilejskiej padły słowa: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. - My do takiej pobożności musimy wciąż dorastać, aby pozwolić się poprowadzić Matce Jezusa – mówił rekolekcjonista.

Biskup zwrócił również uwagę, że osobista wiara Prymasa znalazła odbicie w jego służbie Kościołowi i narodowi. Zdając sobie sprawę, że polski naród został straszliwie okaleczony przez wojnę i komunizm program jego odnowy oparł właśnie o pobożność maryjną. Doskonale wiedział, że człowiek potrafi swoją słabością zarazić wszystkie dziedziny życia prywatnego i społecznego. -To ważna lekcja także dla współczesnego świata, bo to, co jest w nas, albo koi i buduje, albo kaleczy i rani – zaznaczył rekolekcjonista.

Każdy może skorzystać z prostej recepty Prymasa, która pozwala przemieniać świat. Ta recepta to różaniec, w którym idziemy tropami Maryi kontemplując tajemnice życia Jezusa. - To modlitwa maluczkich i pokornych, ale sięgają po nią również najwięksi ludzie świata – przypominał biskup zachęcając do modlitwy różańcem za ludzi, których spotykamy na swojej drodze życia. - Jak się za kogoś modlę, inaczej na niego patrzę, modlitwa przemienia moje spojrzenie – przekonywał.

Ogólnopolskie rekolekcje online przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego, które potrwają do 9 września, to inicjatywa społeczności akademickiej KUL. Kardynał Wyszyński był absolwentem, wykładowcą, jako biskup lubelski Wielkim Kanclerzem KUL, a w okresie PRL obrońcą niezależności uniwersytetu. W rekolekcjach można uczestniczyć również online, m.in. na stronie www.kul.pl.

KUL / Lublin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 9 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz