Poznając Prymasa – odkryjesz świętego. Dzieci i młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego "Promyki Nadziei” w Dębicy pojadą na Jasną Górę, gdzie wezmą udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach wokalno-dykcyjnych i poznają symbolikę herbu kard. Stefana Wyszyńskiego. To także przygotowanie do zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się 12 września w Warszawie.
Dzieci i młodzież razem z siostrami służebniczkami dębickimi przygotują też misterium o Kardynale zatytułowane „Naród nasz silny Maryją i rodziną”.
„Chcemy, aby wybrzmiały teksty i utwory muzyczne na temat naszej Ojczyzny, co Kardynał myślał o Polsce, rodzinie, na jakie akcenty stawiał uwagę, jak wychowywać dzieci i młodzież, żeby rodzina była silna. Ponadto chcemy podkreślić, że nasz naród jest silny Maryją, że zwyciężaliśmy dzięki temu, że zaufaliśmy i oddaliśmy się Matce Bożej” – mówi siostra Ewelina Kozak, kierownik Placówki Wsparcia Dziennego "Promyki Nadziei” w Dębicy.
Są plany pokazania misterium w parafiach pod wezwaniem Matki Bożej w Zawadzie, Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Matki Bożej Częstochowskiej w Borku Wielkim, klasztorze ojców karmelitów w Lipinach – parafia Matki Bożej Fatimskiej.
Projekt „Razem silniejsi” rozpocznie się 4 sierpnia pielgrzymką na Jasną Górę. Do Częstochowy pojedzie ok. 50 osób.
„Maryja była bliska kardynałowi Wyszyńskiemu. Na Jasnej Górze chcemy rozpocząć nasze działania. Pojadą dzieci z naszej świetlicy, opiekunowie a także młodzież, która jest zaangażowana w wolontariat, który działa przy naszej placówce. Po Mszy św. chcemy odwiedzić dom pamięci kardynała Wyszyńskiego” – dodaje siostra.
Inicjatywy wpisują się w Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Rok Rodziny i Rok św. Józefa.
„ Nasze działania będą poruszać się wokół tworzenia relacji w rodzinie i pomiędzy rówieśnikami. Skutki restrykcji pandemicznych dla dzieci i młodzieży są szokujące. Zaobserwować można przyrost uzależnień od Internetu, telefonu czy laptopa, spadło zaufanie do cywilizacji, utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa, jest wiele lęku w rodzinach. Chcemy oderwać dzieci, młodzież i całe rodziny od skupiania się na tych trudnościach, a zaprosić do spotkania, aktywności, relacji” - podkreśla s. Ewelina Kozak.
Placówka Wsparcia Dziennego "Promyki Nadziei” w Dębicy działa już ponad 20 lat. Pomaga w nauce i rozwoju pasji ponad 50 uczniom z Dębicy i okolic.
Zaplanowane działania zostaną sfinansowane przez projekt Busol@, który realizuje Fundacja Alegoria z Tarnowa.
eb / Tarnów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz