"Zawierzenie się Matce Bożej było tajemnicą życia i „strategią” służby pasterskiej kard. Wyszyńskiego" - przypomniał bp Andrzej Jeż podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel biskup tarnowski przewodniczył Mszy św.
Podczas odpustu przypominane jest nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września.
Bp Jeż mówił w homilii, że bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym rysem duchowości i pobożności kardynała Wyszyńskiego było całkowite zawierzenie się Maryi.
„Zawierzenie się Matce Bożej było tajemnicą życia i „strategią” służby pasterskiej kard. Wyszyńskiego. Kiedy po śmierci prymasa kard. Augusta Hlonda w 1948 roku, biskup Wyszyński został mianowany Prymasem Polski, uczynił własnym maryjny testament swego poprzednika, który przed śmiercią powiedział: „Pracujcie i walczcie pod opieką Matki Bożej. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny” – dodał.
Nawiązując do obecnej pandemii biskup mówił, że "posypały" nam się relacje międzyludzkie, które trzeba teraz odbudować. Jednocześnie wyraził satysfakcję, że wielu mieszkańców Tarnowa przyszło do Matki Bożej Szkaplerznej.
„W tym roku dużo osób korzysta z sakramentu pokuty, czyli jest ta potrzeba odrodzenia duchowego. Bardzo dużo osób uczestniczy w Mszach św. Ja odkąd sobie przypominam też nie widziałem tak wielu wiernych przytulających się do naszego kościoła" – bp Jeż.
Przez cały tydzień do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie przybywają mieszkańcy miasta i okolic. „Ten obraz jest cudowny, jedyny w swoim rodzaju. Matka Boża się uśmiecha. Czuję Jej spojrzenie. Staram się tutaj być każdego dnia. Wyprosiłam zdrowie i życie mojej mamy i wiele łask ” – mówią wierni.
W sobotę z pielgrzymami będzie modlił się bp Artur Ważny a w niedzielę abp Stanisław Budzik.
“Nie istnieje niemożliwe, gdy prowadzi i wspiera Maryja” – te słowa z nauczania Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Potrwa on do niedzieli.
Obraz znajdujący się w drewnianym kościele ma ok. 400 lat.
Nie ma żadnych materiałów mówiących o pochodzeniu cudownego wizerunku Matki Bożej. Przypuszcza się, że obraz ten znajdował się w tarnowskiej katedrze w kaplicy Bractwa Szkaplerznego lub Bractwa Różańcowego.
W trakcie prac konserwatorskich okazało się, że obraz był 4-krotnie przemalowywany i przy okazji został odkryty pierwotny, wczesnorenesansowy wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.
eb / Tarnów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz