Beatyfikacja Sług Bożych, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Marii Czackiej, odbędzie się 12 września br. w Warszawie. Ta data jest bardzo wymowna, bo niesie przesłanie maryjne i patriotyczne. Ten dzień to wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi i kolejna rocznica odsieczy wiedeńskiej.
Datę uroczystej beatyfikacji Sług Bożych, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Marii Czackiej, wyznaczył Ojciec Święty Franciszek. Jak poinformował wczoraj w specjalnym komunikacie ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, uroczystości odbędą się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00 Papieża Franciszka będzie reprezentował ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące organizacji uroczystości.
- Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego to wielka radość dla polskiego Kościoła - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Prymas Tysiąclecia uczy nas, jak ufać Bogu na wzór Maryi. Musimy w sobie obudzić nowe pragnienie zaufania Bogu we wszystkim, co nas dziś spotyka. Przez serce Maryi zawierzamy Bogu przyszłość Polski, Kościoła i nas samych - zachęca ksiądz arcybiskup.
W rozmowie z nami Michalina Jankowska, dyrektor Instytut Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zauważa, że Pan Bóg wybiera zawsze najlepszy czas, choć nam się wydaje, że beatyfikacja powinna być już rok temu, jednak pandemia wszystko zmieniła. - Wyznaczenie daty na 12 września 2021 roku jako dnia beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego to dla nas wielka radość i zaproszenie, aby jeszcze raz pochylić się nad życiem tego wielkiego Polaka i jego nauczaniem, które oparte na Ewangelii nie traci na aktualności - podkreśla Jankowska. - Szczególnie dziś trzeba nam sięgać do treści Ślubów Jasnogórskich, przypominać sobie o Millenium chrztu Polski, o naszych korzeniach chrześcijańskich, o godności dziecka Bożego, żyć ABC Społecznej Krucjaty Miłości, odpowiedzialnie podchodzić do pracy, być człowiekiem, wolnym, dojrzałym, znać i cenić naszą przeszłość i z nadzieją oraz mądrością patrzeć w przyszłość - wskazuje.
Święty Jan Paweł II powiedział: "Oby Kościół i Naród pozostał mocny dziedzictwem Kardynała Stefana Wyszyńskiego".
- Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego to znak dla nas współczesnych, że na każdym z nas z osobna spoczywa obowiązek wypełnienia swoim życiem Ślubów Jasnogórskich. To zadanie powinniśmy odczytywać w perspektywie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski z 1991 roku. Ojciec Święty podkreślił wówczas rolę Dekalogu w życiu Polaków. Śluby Jasnogórskie i życie oparte na Dekalogu muszą iść w parze - wskazuje ks. abp Depo. Prymas Stefan Wyszyński był wierny Bogu i Polsce pomimo ateistycznego komunizmu, z jakim przyszło mu się zmagać, pełniąc swój urząd. Metropolita częstochowski zwraca uwagę, że bogactwo nauki ks. kard. Wyszyńskiego dotyka wielu przestrzeni naszego życia.
- To nie tylko pouczająca i ciągle aktualna praca duszpasterska, ale wyznacznik życia społecznego i narodowego zakotwiczonego w Bogu. Dziś jakby w sposób szczególny powinniśmy sięgnąć po jego "Zapiski więzienne". Nie chodzi o to, byśmy utwierdzali siebie w przekonaniu, że jesteśmy więźniami społeczeństwa pandemicznego, ale byśmy zdali sobie sprawę, że niezależnie od otaczających nas okoliczności w naszych sercach powinno trwać pragnienie zawierzenia siebie przez serce Maryi samemu Bogu - wyjaśnia metropolita częstochowski. - Jednym z owoców uwięzienia Prymasa w 1953 roku były Śluby Jasnogórskie w 1956 roku. To jest droga, na którą kierował on Polskę: My musimy być Maryjni! To jest nasza tożsamość, która nie umniejsza kultu Chrystusa i nie zabiera miejsca Bogu w naszej duchowości - podkreśla.
Prymas Tysiąclecia będzie beatyfikowany razem z Matką Różą Marią Czacką, założycielką wielkiego dzieła pomocy ociemniałym, Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Za wyznaczenie daty beatyfikacji podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi gospodarz miejsca wrześniowej uroczystości, ks. kard. Kazimierz Nycz, "Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej" - napisał w specjalnym komunikacie.
Źródło: Krzysztof Gajkowski, Wskazuje na Maryję, w: Nasz Dziennik nr 94/24-25 IV 2021, s. 2.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz