Zapiski Prymasa

W Sali Senackiej UKSW w Warszawie zaprezentowano wczoraj I tom nowej serii wydawniczej "Zapiski Pro memoria prymasa Stefana Wyszyńskiego".

I tom obejmuje zapiski z lat 1848-1952, z czasów kiedy władze komunistyczne zmierzały do całkowitej marginalizacji społecznej Kościoła. Całość monumentalnej edycji obejmuje notatki Prymasa Tysiąclecia z lat 1948-1981, zatem z 33-letniego okresu jego prymasostwa, składać się będzie w sumie z 27 tomów. Dzieło powstaje z inicjatywy archidiecezji warszawskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej.

Biskup Jan Kopiec, przewodniczący Rady Programowej serii wydawniczej "Pro memoria", podkreśla, że zapiski kard. Wyszyńskiego są "źródłem na tyle ważnym, iż mogą wpłynąć na zmianę spojrzenia historyków na okres komunizmu w Polsce".

Publikacja ukazuje się w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989".

- Nie ulega wątpliwości, że publikacja 27 tomów "Pro memoria" Prymasa Stefana Wyszyńskiego to jedno z największych wyzwań w działalności wydawniczej i naukowej Instytutu Pamięci Narodowej - podkreśla prezes Instytutu Jarosław Szarek. - Dla nas z jednej strony to zaszczyt, ale również ogromne zobowiązanie - dodaje. I zaznacza, że Prymas Stefan Wyszyński był jedną z najwybitniejszych postaci historii Polski w XX w.

Obecna na prezentacji dzieła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego zwróciła uwagę, że w "Pro memoria" "nie ma załamywania rąk, zwątpienia, rozpaczy i pytań, co teraz będzie". Anna Rastawicka przez 12 lat z bliska obserwowała posługę kard. Wyszyńskiego. - Do nikogo nie czuł nienawiści, także podczas internowania. Był wielki, a jednocześnie zwyczajny - wspominała.

Tom II ma się ukazać już w grudniu br.

Warto przypomnieć, że wciąż czekamy na wyniesienie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego do chwały ołtarzy. Od 1983 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny. Obecnie trwa jego etap rzymski.

za: Nasz Dziennik nr 276/2017, s. 10.