Fanianowo: 150-lecie szkoły, której patronuje bł. Stefan Wyszyński

„Świętujemy pełni satysfakcji, bo trzeba wielkiej siły charakteru, wytrwałości i pogody ducha, by każdego dnia być dla dzieci i młodzieży przewodnikiem po krainie wiedzy, a zarazem wzorem postaw i zachowań” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Szkoła Podstawowa w Fanianowie świętowała jubileusz 150-lecie istnienia. Od 21 lat placówka szczyci się niezwykłym patronem, jakim jest bł. Stefan Wyszyński. – Nadać imię szkole, to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości, wskazać kierunek działań dydaktyczno-wychowawczych. Jak to się stało, że szkoła w Fanianowie otrzymała imię wybitnego Prymasa Tysiąclecia? – pytał biskup.

Zaraz potem dodał, że był to z pewnością wybór celowy, a także przemyślany. – Świętowanie jubileuszu rozpoczynamy w kościele parafialnym św. Józefa, gdyż szkoła jak i jej patron z modlitwy i Eucharystii czerpali siłę i natchnienie do działania i rozwoju – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. – Cieszę się, że możemy rozpocząć ten czas od dziękczynienia – dodał proboszcz ks. Piotr Mleczek. 

Po Mszy św. uczestnicy – wśród nich uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz – przeszli ze sztandarem na teren placówki. – Szkoła w Fanianowie w ciągu tych wielu lat istnienia nigdy nie została pominięta i nie stała na marginesie historii. Nauczyciele uczący w tym miejscu wychowali kilka pokoleń mieszkańców najbliższej okolicy – mówił Wiesław Chwaliszewski.

Przypomniał on najważniejsze osoby, które zostawiły swój trwały ślad w historii tego miejsca. – Są dwie rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom – to korzenie i skrzydła. Nasi uczniowie śmiało mogą patrzeć w przyszłość – mówiła z dumą Maria Pirecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie. 

Podczas występów artystycznych w wykonaniu uczniów, zaproszeni goście mogli poznać życie patrona – od momentu urodzenia, aż do czasu, kiedy kard. Wyszyński kierował Kościołem w Polsce.

jm / Fanianowo

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2023
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz