Tursko: dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

- Celem Kościoła na tej ziemi jest kształtowanie tak życia społecznego jak i osobistego człowieka, żeby żył według ducha, a nie według ciała i jego pożądliwości - mówił bp Łukasz Buzun, który w Tursku przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Łaskawej połączonej z dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego.

W kazaniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej akcentował, że Kościół, który zrodził się po tym, jak Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym, jest celem prowadzenia ludzi do Boga. – Celem Kościoła na tej ziemi jest kształtowanie tak życia społecznego jak i osobistego człowieka, żeby żył według ducha, a nie według ciała i jego pożądliwości i pychy – powiedział kaznodzieja.

Akcentował, że Duch Święty nadaje sens ludzkiemu życiu. – Kiedy człowiek traci sens życia, nie widzi go w różnych sytuacjach, to Duch Święty odsłania ten cel, ukazuje, że wszystko jest piękne, bo Bóg jest piękny. Duch Święty rozświetla drogi życia człowieka – zaznaczył celebrans.

Przywołał słowa Papieża wypowiedziane podczas I Pielgrzymki do Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – Całe nauczanie Jana Pawła II było wołaniem o człowieka zaangażowanego, odpowiedzialnego. Jeśli człowiek nie angażuje się w sprawy Boże, to Boga czyni w swoim życiu bezradnym – stwierdził hierarcha.

Przekonywał, że każdemu człowiekowi potrzebny jest Duch Święty. – Potrzebny jest nam Duch Święty, otwartość na Jego działanie, obecność, łaskę. Z naszej strony musi być zainteresowanie, modlitwa i współpraca – mówił bp Buzun.

Na uroczystości odpustowe do Turska przybyła pielgrzymka piesza i rowerowa z Pleszewa. Po raz pierwszy pieszo dotarli pielgrzymi z Gołuchowa.

W diecezji kaliskiej w sanktuariach z wizerunkami Matki Bożej koronowanymi przez kard. Wyszyńskiego sprawowane są Msze św. dziękczynne za jego beatyfikację.

Pierwsze dziękczynienie odbyło się 8 grudnia 2021 r. w sanktuarium w Skalmierzycach, drugie miało miejsce 22 maja w Żegocinie. Kolejne zaplanowano w sanktuariach w Golinie i Lutyni.

Dzieje obrazu – drzeworytu Matki Bożej Łaskawej opisuje dokładnie zachowana z 1777 r. kronika. Na jej podstawie dowiadujemy się, że w 1761 r. mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Ok. godz. 15.00 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi dnia 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny. 

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Bożej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. przy wydatnej pomocy kasztelanki kaliskiej, dziedziczki dóbr gołuchowskich Anny Chlebowskiej. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończo¬nej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz w dniu 28 września 1786 r.

Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

Od 2019 r. kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku jest ks. dr Piotr Górski.

ek / Tursko

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 5 czerwca 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz