Zakończyła się diecezjalna peregrynacja relikwii Prymasa Tysiąclecia

Bp Dajczak przewodniczył Mszy św. w Koszalinie wieńczącej diecezjalną peregrynację relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego peregrynują po diecezji od 9 lutego. Zwieńczeniem diecezjalnej peregrynacji była Msza św. sprawowana 26 lutego pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka w koszalińskiej katedrze. 

W homilii eucharystycznej bp Dajczak zwrócił uwagę na rolę świadka, który wskazuje na Boga. – By móc poprawiać innych, trzeba mieć dobre sumienie, dobre spojrzenie i przemienione przez Boga serce. Żeby zrozumieć wielkie owoce działalności Prymasa Tysiąclecia, trzeba dotrzeć do jego duchowego świata, w którym Bóg dokonywał przemiany duchowej – powiedział.

Biskup Dajczak nawiązał do duchowego dzieła błogosławionego prymasa, jakim jest Społeczna Krucjata Miłości. Jej promieniowanie dotarło także do naszej diecezji, zarówno jako ważny program duszpasterski na nowe tysiąclecie, jak i aktualna inicjatywa koronacji Matki Bożej Skrzatuskiej z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji. W folderze, który trafił do wszystkich parafii znajduje się wiele inicjatyw duchowych, modlitewnych i czynów miłości pokrywających się z prymasowską krucjatą.

– Prymas Tysiąclecia z niezwykłym uporem powtarzał, że zmiany społeczne, które muszą się dokonać, powinniśmy zaczynać od siebie, nie od wielkich tego świata, nie od polityków – przypomniał. – Czego więcej potrzeba, by był pokój w rodzinie, sąsiedztwie, społeczności? Czego więcej potrzeba, by Ewangelia była w nas? Prymas niech będzie dobrym przewodnikiem dodającym nam odwagi – zakończył bp Dajczak.

Obecności relikwii Prymasa Tysiąclecia w Koszalinie towarzyszyła wystawa tematyczna w kruchcie kościoła katedralnego.

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego peregrynują po diecezji od 9 lutego. Modlić się przy nich mogli wierni w Dźwirzynie, Kołobrzegu, Białogardzie, Szczecinku, Miastku, Słupsku i w Koszalinie. W rodzinnej atmosferze przebiegły godziny modlitw przy relikwiach błogosławionego w kaplicy Sióstr Niepokalanek w Szczecinku. 22 lutego w kościele św. Ottona w Słupsku odbyło się całodobowe czuwanie przy relikwiach poprowadzone przez siostry klaryski. 24 lutego w koszalińskim kościele pw. Ducha Świętego gościła ponadto s. Nulla ze Wspólnoty Uczennic Krzyża, która złożyła świadectwo uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego. Peregrynacja była szczególnym wydarzeniem dla jej inicjatorów – członków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

km / Koszalin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 lutego 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz