- To nie jest książka hagiograficzna. Pokazuje Prymasa jako normalnego człowieka. I w tej normalności widać jego świętość – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji książki „Ojciec wolnych ludzi” Pawła Zuchniewicza, beletryzowanej biografii kard. Wyszyńskiego. Spotkanie z udziałem autora odbyło się dziś, 8 września w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec wolnych ludzi” to beletryzowana biografia kardynała Stefana Wyszyńskiego, której wznowienie ukazało się nakładem Wydawnictwa Stacja7, pod patronatem Archidiecezji Warszawskiej.
Nowe wydanie książki „Ojciec wolnych ludzi”, poza pierwotną treścią wydaną w roku 2011 przez wydawnictwo Znak, zawiera oryginalny suplement – ponadczasową „rozmowę z Prymasem”, w której pytania zadają czytelnicy portalu Stacja7.pl, a odpowiedzi, opracowanych przez Pawła Zuchniewicza w oparciu o fragmenty różnych pism – „udziela” sam kard. Stefan Wyszyński.
Spotkanie z udziałem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, Antety Liberackiej, redaktor naczelnej portalu Stacja7 i prezes Fundacji Medialnej 7, Wojciecha Kierejczyka, zastępcy dyrektora Biura Programu „Niepodległa” oraz autora – Pawła Zuchniewicza – poprowadził Michał „Pax” Bukowski, dziennikarz programu „Studio Raban”.
Kard. Nycz podkreślił, że książka Pawła Zuchniewicza nie jest hagiografią. Przedstawia Prymasa jako naormalnego człowieka i z tej normalności przebija jego świętość. Odpowiadając na pytanie o najważniejsze, jego zdaniem, przesłanie kard. Wyszyńskiego do młodych, zwrócił uwagę na jego niezwykłe zorganizowanie i pracowitość, na fakt, że nie marnował czasu ale wśród jego licznych zaangażowani zawsze było miejsce na kontakt z Bogiem. Podkreślił też to, że prymas praktykował cnotę miłości aż do miłości nieprzyjaciół.
Wyjaśniając tytuł książki, jej autor, Paweł Zuchniewicz, zaznaczył, że prymas był Ojcem, każdego traktował jak swoje dziecko. Podkreślił też, że mimo izolacji i ograniczenia wolności umiał zachować wolność wewnętrzną – decydował o sobie , co wynikało z faktu, że posiadał sens i cel swojego życia.
Wojciech Kirejczyk, nawiązując do faktu, że książka znalazła się na szkolnej liście lektur uzupełniających powiedział, że kard. Wyszyński może być autorytetem dla szystkich, zwłaszcza w dzisiejszych czasach antagonizmów społecznych. Pokazuje, jak być nieustępliwym w kwestii wartości a jednocześnie otwartym i wyrozumiałym w stosunku do innych ludzi, nawet do swoich przeciwników.
Na współczesność i aktualność przesłania Prymasa zwróciła uwagę Aneta Liberacka. Podkreśliła też, że pomysł zebrania pytań do kard. Wyszyńskiego od młodych czytelników portalu Stacja7, na którym to pomyśle oparta została druga część książki, spotkał się z bardzo dużym odzewem. W krótkim czasie czytelnicy nadesłali ponad 400 pytań, często bardzo głębokich i dotyczących najbardziej podstawowych wymiarów ludzkiej egzystencji. Szczególnie zwróciła uwagę na inspirujące nauczanie kard. Wyszyńskiego nt. wolności, przywództwa i pracy. Jak podkreśliła, na podstawie jego myśli można by było prowadzić caoching i szkolenia dla managerów.
Uczestnicy spotkania mówili też o tym, że postać Prymasa może nas prowokować i w pewnym sensie zawstydzać, zwłaszcza, gdy porównujemy jego „normalność” z naszą „normalnością”. W tym kontekście kard. Nycz mówił też o podejmowaniu dialogu przez kard. Wyszyńskiego i zdolności do rozmowy z przeciwnikami politycznymi. – Który z polityków dziś, niezależnie od opcji, potrafi tak mówić o swoim przeciwniku politycznym, jak mówił Prymas Wyszyński? – pytał metropolita warszawski.
Na zakończenie głos zabrało dwóch młodych uczestników spotkania, którzy powiedzieli, że książka może być interesująca dla tych, którzy chcą poznać historię czasów PRL ale również ważna dla wszystkich szukających wartości i inspiracji życiowych.
Stacja 7, arch. warszawska, maj / Warszawa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz