Wolność religijna była dla kard. Stefana Wyszyńskiego kluczową kwestią. Całe jego życie dotyczyło walki o Pana Boga i właściwe miejsce tej wolności w przestrzeni nie tylko eklezjalnej, ale też państwowej i społecznej - podkreślił rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski, otwierając na warszawskiej uczelni międzynarodową konferencję "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie". Odbywa się ona w przeddzień beatyfikacji patrona UKSW.
Motywem przewodnim konferencji ma być przedstawienie wielkości kard. Stefana Wyszyńskiego w relacjach z Kościołami narodów ościennych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec; w promocji idei wolności oraz godności człowieka; w walce o prawa religijne. Zaproszeni goście z zagranicy ukażą postać Prymasa w świetle własnych wydarzeń czy wielkich postaci (Wyszyński – Mindszenty, list do biskupów Niemiec).
Celem konferencji jest również propagowanie wiedzy o osobie i dziele kard. Wyszyńskiego w kontekście wolności religijnej. Na konferencję przygotowana została publikacja naukowa - zbiór artykułów jako wotum beatyfikacyjne złożone Prymasowi Tysiąclecia. Spotkanie ma na celu zwiększenie zainteresowania postacią Prymasa Tysiąclecia w przeddzień jego beatyfikacji oraz złożenie hołdu swojemu wielkiemu patronowi przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Prelegentami podczas konferencji będą wykładowcy ośrodków akademickich z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmánya w Budapeszcie, Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt w Ingolstadt, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Trnawie na Słowacji oraz Państwowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki w Łucku. Gościem specjalnym konferencji będzie kard. Dominik Duka z Pragi.
Otwierając konferencję i wyjaśniając jej tytuł, rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski podkreślił, że wolność religijna była dla kard. Stefana Wyszyńskiego kluczową kwestią. - Całe jego życie w zasadzie dotyczyło wolności religijnej, walki o religię, walki o Pana Boga i właściwe miejsce w przestrzeni nie tylko eklezjalnej, ale też państwowej i społecznej; walka o godność człowieka i jego podstawowe prawa - mówił rektor UKSW.
"Dzisiaj pewnie jeszcze nie zdiagnozowaliśmy dokładnie sytuacji, bo widzimy zwykle lepiej z dłuższej perspektywy czasu, ale minęło już 40 lat od śmierci Prymasa i coraz bardziej otwierają nam się oczy: ile zawdzięczamy Prymasowi Tysiąclecia. Jeśli zestawimy jego działalność z sytuacją w innych krajach bloku wschodniego, to widzimy, że w Polsce jednak sytuacja przebiegała korzystniej, mimo oczywiście trudnych momentów w dziejach naszej Ojczyzny" - wskazywał ks. prof. Czekalski.
Na UKSW działa od niedawna - o czym przypomniał rektor uczelni - Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej. Głównymi zadaniami jednostki mają być m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej i chrystianofobii, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej oraz upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tym obszarze. Ośrodkiem kieruje ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, wykładowca UKSW, będący także dyrektorem polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
- Dlaczego powołaliśmy takie Centrum? Wydaje się, że obserwując Europę i świat, widzimy, że to podstawowe prawo - prawo do wolności religijnej - jest łamane. Wydawałoby się wysoce demokratyczne kraje są pierwsze w łamaniu tego podstawowego prawa. Chcemy przyglądać się, także od strony naukowej i badawczej, jak to się dzieje, aby mieć ten namysł lub nawet go wyprzedzać - wyjaśnił rektor UKSW.
Jak dodał, choć Konstytucja RP i różne międzynarodowe traktaty gwarantują prawo do wolności religijnej, to "praktyka jednak, jak widzimy, jest inna, stąd wpatrzenie się w osobę Prymasa Tysiąclecia". - To cenna kwestia i swego rodzaju wyzwanie, aby uczynić z Prymasa wzór do naśladowania, bo dzisiaj również widzimy, że potrzeba odwagi i wiary Prymasa Tysiąclecia, aby w trudnych sytuacjach związanych z obroną Boga odważyć się powiedzieć "Non possumus" - powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski.
Współorganizatorami międzynarodowej konferencji "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie" są Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, Katedra Dialogu Międzyreligijnego i Pomocy Humanitarnej UKSW oraz Katedra Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych UKSW.
lk / Warszawa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz