Warszawa: beatyfikacyjne propozycje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Piękne wystawy czasowe, ciekawe prelekcje, interesujące warsztaty, niezwykłe publikacje - Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało szereg przedsięwzięć związanych z beatyfikacją swojego patrona.

ONFERENCJA „TRUDNY OBOWIĄZEK CZY TWÓRCZE WYZWANIE? PRACA W MYŚLI PRYMASA STEFANA WYSZYŃSKIEGO”

Już w najbliższy piątek 3 września odbędzie się organizowana przez Mt 5,14 konferencja Trudny obowiązek czy twórcze wyzwanie? Praca w myśli prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jej celem jest prezentacja poglądów Prymasa Tysiąclecia na pracę, tworzącą w pojęciu patrona Muzeum niezbędne więzi społeczne, w ramach których łączy ludzi świadome i sumienne realizowanie obowiązków zawodowych. Takie ujęcie działań ludzkich w myśl katolickiej nauki społecznej wskazuje, że praca jest – zaraz po rodzinie – najważniejszą więzią społeczną. W trakcie konferencji będą o tym dyskutować wybitni teoretycy i praktycy – eksperci z różnych dziedzin, których wiedza i doświadczenie pozwoli na spojrzenie na pracę w szerszej perspektywie.

WYSTAWA CZASOWA O PRYMASIE STEFANIE WYSZYŃSKIM I MATCE ELŻBIECIE RÓŻY CZACKIEJ „NIEBO OTWARTE”

Wystawa stanie na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej. Zostanie otwarta 10 września, tuż przed beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Jej celem jest nie tylko przybliżenie postaci nowych błogosławionych, ale przede wszystkim ukazanie ich życia w kontekście Ewangelii i biblijnych 8 błogosławieństw. Specjalnie w związku z wystawą nagrała nową piosenkę Gabi Gąsior!

WYSTAWA CZASOWA „MATKA CZACKA”

Wystawa o matce Elżbiecie Róży Czackiej stanie w muzealnej strefie Będziesz miłował. Przybliży zwiedzającym postać nowej błogosławionej oraz dzieło jej życia – zgromadzenie i zakład w Laskach. Ze zgromadzenia SS. Franciszkanek Służebnic Krzyża zostały wypożyczone wyjątkowe eksponaty, w tym rękawiczki matki Czackiej czy książki zapisane alfabetem Braille’a. Termin: 10 września 2021 r.

WYSTAWA CZASOWA „CZAS TO MIŁOŚĆ”

Wystawa czasowa Czas to miłość ukazuje najważniejsze myśli prymasa Stefana Wyszyńskiego, wygłaszane na przestrzeni kolejnych dekad jego bogatego życia. Wybrane teksty mają charakter uniwersalny, wciąż mogą stanowić drogowskaz życiowych dla odwiedzających, a głównym motywem jest oczywiście miłość. Wystawa, która wcześniej stała na Krakowskim Przedmieściu, przenosi się teraz na Wilanów i we wrześniu będzie prezentowana przed tutejszym kościołem św. Anny. Później powędruje m.in. do Radomska i Lublina. Termin: wrzesień 2021 r.

„STEFAN WYSZYŃSKI. AFORYZMY” (OPR. MARIAN I HANNA ROMANIUKOWIE)

Z okazji beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego ukazuje się 8-tomowy zbiór jego aforyzmów. Autorzy dokonali wyboru spośród ogromnego materiału źródłowego i dokonali wyboru myśli i sentencji Stefana Wyszyńskiego. Teksty te ułożono w 8 tematycznych tomów: Wiara; Człowiek; Rodzina; Ojczyzna; Duchowieństwo; Społeczeństwo; Medytacje; Praca. Termin: 10 września 2021 r.

ANNA RASTAWICKA, „TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE”

Przygotowywany jest dodruk bestsellerowej książki bliskiej współpracownicy prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ten zwycięża, kto miłuje to publikacja biograficzna, traktująca o postaci Prymasa Wyszyńskiego. Poza historią życia patrona Muzeum, autorka dzieli się z czytelnikiem także jego codziennymi zwyczajami – zarówno zawodowymi, jak i osobistymi – a także przybliża jego postać i pracę.

Termin: 10 września 2021 r.

ALBUM „DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY. POŻEGNANIE PRYMASA WYSZYŃSKIEGO W OBIEKTYWIE JANA MARII JACKOWSKIEGO”

Mt 5,14 przygotowało album, związany z wystawą czasową Doświadczyć wspólnoty, ukazującej niepublikowane dotąd fotografie z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Katalog stanowi rozszerzenie ekspozycji, został uzupełniony m.in. o okolicznościowe teksty Piotra Dmitrowicza, dyrektora Mt 5,14, oraz autora fotografii a obecnego senatora Jana Marii Jackowskiego.

Termin: 24 września 2021 r.

mt514.pl / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 2 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz