Do niedzielnej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej nawiązał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. "Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia: `Wszystko postawiłem na Maryję`, i ufność Matki Elżbiety Róży pokładana w Krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu" - powiedział papież.
Oto słowa Ojca Świętego:
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków! Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia: „Wszystko postawiłem na Maryję”, i ufność Matki Elżbiety Róży pokładana w Krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu. O kardynale Wyszyńskim święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne słowa: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka… gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła. Niech Bóg błogosławi Polskę niech wspierają was wasi wielcy święci błogosławieni!
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Bracia i siostry! W liście do Galatów święty Paweł Apostoł wzywa chrześcijan, aby pamiętali o nowości objawienia Bożego, które zostało im przekazane. Zaznacza, że wiara w Jezusa Chrystusa sprawiła, iż stali się prawdziwie dziećmi Bożymi. Przypomina, że otrzymane synostwo w Chrystusie, nie jest już tylko tym ogólnym, które obejmuje wszystkich mężczyzn i kobiety, jako dzieci jednego Stwórcy. Ci bowiem, którzy przyjęli chrzest, zostali przemienieni w swoim wnętrzu i otrzymali nowe życie, które pozwala im wzywać Boga imieniem „Abba, Ojcze”. Apostoł stwierdza, że nie ma już Żyda ani Greka, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety. W Chrystusie wszyscy staliśmy się nowym stworzeniem. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Ta godność sprawia, że wszelkie różnice między ludźmi stają się drugorzędne. W tamtych czasach było to zupełnie rewolucyjne spojrzenie na człowieka i świat. Bóg poprzez swoją miłość wprowadził prawdziwą i istotną równość. Różnice, podziały, konflikty nigdy nie powinny mieć miejsca wśród wierzących w Chrystusa. Pamiętajmy, że przez chrzest święty i my także staliśmy się dziećmi Bożymi. Należymy do jednej rodziny, której powołaniem jest budowanie jedności całego rodzaju ludzkiego.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ruścu (archidiecezja łódzka); pielgrzymi z parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu; pielgrzymi z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim; a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
st (KAI) / Watykan
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz