W związku ze zbliżającą się uroczystością beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Fundacja FONIS z Wrocławia przygotowała niezwykły film pt. "Non possumus". Jego niezwykłość polega na tym, że w filmie wystąpili niesłyszący i słabosłyszący aktorzy - amatorzy, którzy wcielili się role oficerów i funkcjonariuszy UB, biskupów i polityków okresu PRL. Bohaterzy filmu komunikują się Polskim Językiem Migowym, dzięki czemu głuchy odbiorca jest odbiorcą pierwszorzędnym.
Aby film był dostępny dla osób słyszących, opatrzono go napisami. W ten sposób pojęcie dostępności zmienia swoje znaczenie.
"Przygotowany przez nas film jest niespełna półgodzinną etiudą, która przybliża trzyletni okres życia kardynała Wyszyńskiego. Ten, który wiąże się z memoriałem Episkopatu Polski skierowanym do władz PRL oraz wynikającym z niego uwięzieniem Prymasa. W ten sposób chcieliśmy przede wszystkim młodemu pokoleniu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć zarówno samą postać kardynała Wyszyńskiego jak i klimat tamtych czasów" - informuje ks. Tomasz Filinowicz z Fundacji FONIS.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły we wrześniu ub. roku. Odbywały się one w różnych miejscach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Dzięki życzliwości m.in. seminarium duchownego czy kilku domów zakonnych udało się przenieść w czasie do lat 50. minionego wieku. W sumie w nagraniu uczestniczyło około 20 aktorów-amatorów w różnym wieku i z różnym stopniem ubytku słuchu, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w pracę na planie filmowym.
W rolę kard. Wyszyńskiego wcielił się założyciel Fundacji – ks. Tomasz Filinowicz, który jest jednocześnie reżyserem filmu. Autorem zdjęć i udźwiękowienia jest młody adept sztuki filmowej – Leszek Grochociński, który świetnie odnalazł się w kontakcie z ludźmi ze świata ciszy.
Film został nominowany do nagród XXXVI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF NIEPOKALANA 2021" w kategorii "filmy fabularne".
Film dostępny jest na kanale YouTube naszej Fundacji: https://youtu.be/Kmr9Mny6e94?list=UUmd7fgID98sRK4Ug2JRiBHA
ks. tf / Wrocław
ISSN 1426-1413; Data wydania: 9 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz