Metropolita przemyski abp Adam Szal wystosował list pasterski na rozpoczynający się kolejny rok pracy szkolnej i katechetycznej. Zatytułował go: „Z Kardynałem Wyszyńskim uczymy się wychowywać, służąc człowiekowi". - Świadomi łaski wybrania, ale także własnych słabości, chcemy z wiarą prosić Pana Boga o siłę i ewangeliczny zapał na czas naszej niełatwej posługi – napisał hierarcha.
Abp Szal zwrócił szczególną uwagę na to, że „głoszenie słowa Bożego to misja trudna, zarówno w środowisku parafialnym, jak i szkolnym czy rodzinnym". - Mimo wielu trudności z ufnością patrzymy w przyszłość, mając nadzieję, że Opatrzność Boża poprowadzi nas bezpiecznie przez kolejne miesiące roku szkolnego i będziemy mogli powrócić nie tylko do systematycznej katechezy w salach lekcyjnych, ale także z nowym zapałem ożywić różne formy aktywizowania duszpasterskiego w szkole i parafii – napisał w liście pasterskim metropolita przemyski.
Arcybiskup zauważył również, że wszyscy mają świadomość, iż „we współczesnym świecie młody człowiek coraz bardziej poddawany jest oddziaływaniom różnych bodźców i w konsekwencji, wskutek tego pozostaje bardzo często obojętny, czy wręcz zamknięty na głoszoną naukę wiary". - Poszukując dróg pokonywania trudności wychowawczych warto sięgać do doświadczenia wybitnych przewodników. W tym roku niech będzie nim Kardynał Stefan Wyszyński, którego beatyfikację będziemy przeżywać już wkrótce. Pomimo upływu czasu jego przemyślenia i wskazania pozostają wciąż aktualne i mogą stanowić źródło cennych inspiracji do twórczego spojrzenia na misję nauczania Kościoła w niełatwych, współczesnych czasach. Wsłuchując się w głos Prymasa Tysiąclecia spróbujmy w jego przesłaniu odnaleźć pomoc w ocenie współczesnej praktyki wychowawczej oraz źródło wartościowych innowacyjnych pomysłów – proponuje uczniom, nauczycielom, wychowawcom i katechetom metropolita przemyski.
W dalszej części hierarcha przypomina, że wychowawcy muszą przede wszystkim pamiętać o tym, że katecheza powinna być zawsze ukierunkowana na wychowanie całego człowieka w wierze, a jej celem ma być doprowadzenie go do zjednoczenia z Bogiem. Dlatego zachęca katechetów, aby spróbowali zachwycić młodych swoim świadectwem ciągłego odkrywania Kościoła, w którym sami doświadczyli żywego Boga.
- Kolejnym bardzo ważnym zadaniem, jaki jako katecheci powinniśmy postawić sobie w najbliższym czasie, niech będzie próba ożywienia wspólnot Liturgicznej Służby Ołtarza w każdej parafii. Dzięki Bogu nie brakuje w naszej Archidiecezji gorliwych duszpasterzy, często także świeckich animatorów, oddanych posłudze formacji ministrantów, lektorów i scholii liturgicznych – napisał w liście pasterskim abp Szal zauważając, że doświadczenie Kościoła podpowiada, że formacja we wspólnocie Liturgicznej Służby Ołtarza doprowadziła wielu młodych ludzi do dojrzałego życia wiarą opartą o żywą relację z Jezusem w dorosłym życiu.
Na zakończenie listu pasterskiego na rok szkolny 2021/2022 hierarcha przypomina, że papież Franciszek ustanowił posługę świecką katechety. - Ta decyzja wiąże się z naglącą potrzebą ewangelizacji we współczesnym świecie. Posługę tę będą pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca, wykonując ją w sposób świecki – tłumaczy arcybiskup.
Metropolita przemyski podziękował też katechetom, nauczycielom i wychowawcom „za wakacyjne oddziaływanie wychowawcze podczas rekolekcji, pielgrzymek, obozów, kolonii parafialnych". - Zawierzam Was wszystkich czułej opiece Maryi. Ona, jako Matka była najlepszą Wychowawczynią Bożego Syna, To pod Jej czułą opieką „wzrastał w łasce u Boga i u ludzi" Jezus. Kard. Wyszyński widział w Maryi wzór powołania katechety. Uważał, że proces wychowawczy, zlecony Maryi przez samego Boga, udał się Jej wyśmienicie, dlatego można Ją nazwać najbardziej skuteczną i owocną wychowawczynią – napisał abp Adam Szal.
lsz / Przemyśl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz