Z racji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” uruchomiła specjalny serwis tematyczny https://wyszynski.niedziela.pl/ przybliżający postać i duchowość Prymasa Tysiąclecia.
Internauci i czytelnicy „Niedzieli” w multimedialnym serwisie znajdą działy: z życia prymasa, Maryja, Jasna Góra, patriotyzm, wolność, rodzina, modlitwa.
– Przy pomocy serwisu na nowo możemy odkryć ważne fakty z życia Prymasa, dowiedzieć się ciekawych historii z jego dzieciństwa czy czasów kapłaństwa. Wspólnie z kard. Wyszyńskim czytelnik może przejść także jego drogę pobożności maryjnej, a także szczególnego umiłowania Jasnej Góry i Ojczyzny – podkreślają redaktorzy serwisu.
Warto przypomnieć, że w pierwszym numerze reaktywowanego tygodnika „Niedziela” z datą 7 czerwca 1981 r. zamieszczono „Słowo” prymasa Stefana Wyszyńskiego, który napisał m.in.: „Ufamy, że bolesne ograniczenia pracy Kościoła w przeszłości minęły. Wydawnictwo «Niedziela» pragnie wrócić do szerzenia i pogłębiania eklezjalnej teologii Maryjnej. Duchowość Maryjną chce uczynić niejako specjalnością tego pisma, które ma podjąć pracę w wybitnie Maryjnej diecezji Częstochowskiej”.
Kard. Stefan Wyszyński zabiegał o wznowienie „Niedzieli”, po tym, jak władze komunistyczne zakazały wydawania tygodnika w marcu 1953 r. Już 8 maja 1953 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa przygotował memoriał do rządu PRL „Non possumus”, w którym bardzo zdecydowanie zaprotestował przeciwko niszczeniu przez władze PRL prasy katolickiej i wydawnictw katolickich. Po październiku 1956 r. kard. Wyszyński zwracał się osobiście z interwencjami do władz państwowych w sprawie przywrócenia „Niedzieli”.
Kard. Wyszyński bardzo cenił sobie osobę trzeciego redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Antoniego Marchewkę. Często wymienia jego osobę w swoich „Pro memoria”. Od stycznia 1955 r. ks. Antoni Marchewka był m.in. konsultorem w sprawach małżeńskich Trybunału Prymasowskiego.
ks. mf, niedziela.pl / Częstochowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz