Niespełna tydzień po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, w sobotę 18 września, w Gnieźnie odbędzie się archidiecezjalne dziękczynienie za życie, posługę i świętość Prymasa Tysiąclecia.
Gotowy jest już ramowy program dziękczynienia, które potrwa cały dzień i obok centralnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, obejmować będzie wydarzenia o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Jak informuje ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, w chwili obecnej nie ma informacji o konieczności limitowania liczby uczestników ze względu na pandemię. Przyjść lub przyjechać może każdy.
„Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o udział w uroczystościach. Mamy nadzieję, że to się nie zmieni” – potwierdza ks. Dębiec.
Do Gniezna przyjadą zarówno pielgrzymki z parafii, jak i członkowie wspólnot i stowarzyszeń kościelnych m.in. Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich, które w tym terminie odbywać będzie swój doroczny dzień skupienia. Organizatorzy liczą też na liczny udział młodzieży, która tego dnia przeżywać będzie swoje święto diecezjalne w związku z przypadającym 18 września wspomnieniem patrona św. Stanisława Kostki.
Młodzi już od rana uczestniczyć będą w grze miejskiej, poznając życie i nauczanie Prymasa Tysiąclecia. W tym czasie pielgrzymi i wszyscy chętni będą mogli wysłuchać wykładu ks. prof. Bogdana Czyżewskiego, który zaangażowany jest m.in. w radzie programowej „Pro memoria” – pierwszego całościowego wydania zapisków kard. Wyszyńskiego.
Otwarte dla zwiedzających będą również katedra, podziemia i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie przechowywane są pamiątki po Prymasie Tysiąclecia.
O 12:00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z udziałem Kapituły Prymasowskiej (transmisja na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej).
Po półtoragodzinnej przerwie na posiłek, zwiedzanie lub wysłuchanie krótkiego koncertu organowego, zaplanowano spektakl plenerowy Teatru A z Gliwic, który poświęcony będzie osobie i życiu kardynała. Wieczorem natomiast, w kinie plenerowym, będzie można obejrzeć film o nowym błogosławionym. W ramach dziękczynienia przygotowana zostanie także poświęcona Prymasowi wystawa plenerowa.
Archidiecezja gnieźnieńska włączyła się również w trwające od 6 sierpnia rekolekcje „Beatyfikacja33”, przygotowujące do uroczystości. Do wszystkich parafii trafiły opracowane przez organizatorów materiały.
Specjalny projekt z okazji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i przypadających w tym roku rocznic – 120. rocznicy urodzin oraz 40. rocznicy śmierci Prymasa realizuje także Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Projekt rozpoczął się w sierpniu i potrwa do października, a w jego ramach zaplanowano m.in. ogólnopolski konkurs „Obraz – słowo – dźwięk” dla uczniów szkół średnich oraz – również z myślą o młodzieży – debatę oksfordzką, której motywem przewodnim będą słowa: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”.
Miejski Ośrodek Kultury zbiera także wspomnienia gnieźnian pamiętających kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostaną one utrwalone na filmie, a później opublikowane w pamiątkowym wydawnictwie, razem z pracami wspomnieniowymi uczestników gnieźnieńskiego Klubu Plastyka.
bgk / Gniezno
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz