Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia będzie pełnił funkcję edukacyjną, jak i służył pielgrzymom jako miejsce odpoczynku. Upamiętni też wakacyjne pobyty kard. Stefana Wyszyńskiego na Bachledówce. Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu poświęcił w niedzielę 20 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha modlił się w intencji pogorzelców wielkiego pożaru w Nowej Białej koło Nowego Targu, wezwał też do wsparcia zbiórki archidiecezji krakowskiej na rzecz poszkodowanych, która będzie przeprowadzona w niedzielę 27 czerwca.
- Prymas Tysiąclecia wielokrotnie przyjeżdżał na Bachledówkę w okresie wakacyjnym. Zawsze ubrany w charakterystyczny ciemny prochowiec, który był niemym świadkiem historii, historii wielkich czynów kard. Stefana Wyszyńskiego związanych z przebiegiem Milenium Chrztu Polskiego w 1966 r. Jesteśmy zobowiązani, aby o tym wszystkim pamiętać, pamiętać o jakiego wielkim patriotyzmie - zauważył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Hierarcha ogłosił w całej archidiecezji krakowskiej czuwanie modlitewne przez beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września w Warszawie. - Jestem ogromnie wzruszony, z tego miejsca, gdzie kard. Wyszyński uwielbiał Stwórcę, powierzał mu siebie i swoją ojczyznę, mogę ogłosić, czuwanie modlitewne na terenie całej archidiecezji krakowskiej, szczególnie w każdą sobotę miesiąca, począwszy od początku lipca. Szczegóły ogłosimy niebawem - podkreślał abp Jędraszewski.
Hierarcha modlił się w intencji pogorzelców wielkiego pożaru w Nowej Białej koło Nowego Targu, wezwał też do wsparcia zbiórki archidiecezji krakowskiej na rzecz poszkodowanych, która będzie przeprowadzona w niedzielę 27 czerwca. W modlitwie wiernych także wspomniano osoby poszkodowane w wyniku pożogi.
W drugiej części uroczystości abp Marek Jędraszewski wspólnie z ojcami paulinami i zaproszonymi gośćmi przeszli na plac budowy Domu Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego, który będzie nawiązywał do architektury podhalańskiej. Miały tam miejsce okolicznościowe przemówienia i podpisanie aktu erekcyjnego nowego obiektu.
Eucharystię i drugą część uroczystości uświetniła kapela góralska i poczty sztandarowe. Wszystkich pozdrowił proboszcz parafii na Bachledówce paulin o. Jerzy Kielech. Na Bachledówkę przyjechał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapowski, poseł Andrzej Gut Mostowy i przedstawiciele władz województwa małopolskiego i samorządu Gminy Czarny Dunajec.
Proboszcz parafii na Bachledówce paulin o. Jerzy Kielech podkreśla w rozmowie z KAI, prymas Wyszyński uwielbiał wypoczywać na tym terenie. - I to bardzo aktywnie, gdyż codziennie chodził po okolicznych halach oraz rozmawiał z góralami. W ciągu dnia odprawiał też zawsze Mszę św. oraz modlił się "Aniołem Pańskim" - opowiada. Dodaje, że w pamięci mieszkańców pozostały wieczornice z kardynałem.
Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego nie będzie typowym muzeum, choć będzie można w nim obejrzeć sprzęty z pokoju, w którym Prymas Tysiąclecia mieszkał podczas wakacji. - Bardziej chodzi nam o to, by pokazać fragmenty jego homilii czy też katechez, który są już często zapomniane lub kompletnie nieznane młodszym pokoleniom. Zwłaszcza, że odnoszą się do wartości ponadczasowych, w tym nawiązujące do patriotyzmu, rodziny czy problemów społecznych, które wciąż są aktualne - wyjaśnia o. Kielech.
Paulin podkreśla, że nowe przedsięwzięcie na Bachledówce będzie przypominało Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. - Stawiamy na atrakcyjność i multimedialność. Dysponujemy filmami i zdjęciami prymasa z czasu wakacji spędzanych u nas, które też chcemy prezentować - zapowiada proboszcz z Bachledówki. Inwestycje zakonnicy na podstawie kosztorysów budowy szacują na 3 mln zł.
jg / Bachledówka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz