Różańcową ścieżką do Choszczówki

Parafianie z Płud chcą upamiętnić białołęckie miejsce spotkań kard. Stefana Wyszyńskiego i ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyły.

Drewniana kaplica, zwana Prymasówką, znajduje się przy ul. Świerkowej w Choszczówce. O jej powstanie postarał się kard. Stefan Wyszyński, myśląc o duchowych potrzebach mieszkanek sąsiadującego z nim domu Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu. Kaplica to w rzeczywistości kurpiowska chałupa, przeniesiona ze wsi Zalas. Po trwającej dwa lata adaptacji na cele sakralne, kardynał dedykował ją Jasnogórskiej Matce Kościoła i poświęcił w 1975 roku.

W Choszczówce, położonej zaledwie 20 km od Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej, Prymas Tysiąclecia znajdował spokój, ciszę i wytchnienie. Bywał w niej od 1969 r. aż do ostatnich tygodni życia.

Gościł w niej również metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę. 2 października 1978 r. odbyło się w Choszczówce ostatnie z jego udziałem posiedzenie Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski. Po raz ostatni metropolita krakowski przybył do Choszczówki dzień przed wylotem na konklawe w 1978 r. Spędził wówczas cały dzień na rozmowach z prymasem Polski.

- To jest wyjątkowe miejsce na Białołęce, związane z dwoma wielkimi Polakami. I jako takie chcieliśmy je upamiętnić z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Okazją miała być także czerwcowa uroczystość beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego, która jednak ze względu na epidemię została przełożona - mówi Piotr Gozdek, radny Białołęki i jeden z inicjatorów tematycznej ścieżki z Płud do Choszczówki.

Kościół Narodzenia NMP w Płudach od Prymasówki dzieli zaledwie kilka kilometrów. Parafia jest związana z Prymasem Tysiąclecia i św. Janem Pawłem II. Pierwszy erygował ją 16 września 1949 r.; drugi poświęcił w 2003 r. kamień węgielny pod nową świątynię w Płudach, która powstała jako wotum za pontyfikat papieża Polaka. 

Parafianie z Płud chcą, żeby ich kościół przy ul. Klasyków połączyła z Prymasówką ścieżka edukacyjna. Na biegnącej lasami 5-kilometrowej trasie stanęłyby dwustronne tablice stacyjne, nawiązujące do 20 tajemnic różańcowych. Informowałyby o życiu i posłudze dwóch wielkich postaci Kościoła oraz przypominały ich nauczanie. Integralną częścią tablic będzie strona internetowa, bezpłatna aplikacja działająca na podstawie kodów QR oraz papierowe broszury informacyjne. Przy każdej tablicy umieszczone zostaną ławki. "Ścieżka ma jednocześnie mieć charakter edukacyjny oraz rekreacyjny, promować zdrowy tryb życia i zachęcać do aktywności ruchowej" - napisali twórcy projektu, który zgłoszono do tegorocznego budżetu obywatelskiego w ramach propozycji dla dzielnicy Białołęka. Można na niego zagłosować do 15 września poprzez stronę: app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome. Zajmuje ostatnią pozycję ze 110 dzielnicowych projektów na Białołęce, dopuszczonych do głosowania. Zwycięskie propozycje poznamy 30 września. Zostaną zrealizowane w 2021 roku.

Źródło: Różańcową ścieżką do Choszczówki, w: Gość Warszawski nr 36/2020, s. IV.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz