Przez cały sierpień w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można zobaczyć specjalną wystawę związana z działalnością ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego jako kapelana Powstania Warszawskiego ze Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos".
Jak podkreśla Andrzej Arseniuk, rzecznik Muzeum Mt 5,14, eksponaty umieszczone zostaną na ekspozycji stałej w strefie "Będziesz miłował". - Unikatowym artefaktem jest kuferek, w którym ksiądz kapelan Wyszyński przenosił bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Oprócz tego zwiedzający zobaczą przestrzelony podczas walk powstańczych egzemplarz dzieł Juliusza Słowackiego z kulą tkwiącą w środku oraz pośmiertnie przyznany prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez żołnierzy "Parasola" Krzyż Virtuti Militari. Zwiedzający będą mogli poznać fascynującą, mało znaną działalność powstańczą Prymasa Tysiąclecia, która miała wpływ na jego nauczanie pasterskie – podkreśla.
W Muzeum Mt 5,14 ruszy również inicjatywa "Będziesz miłował - kapelani powstańczej Warszawy". 1 sierpnia grupa wolontariuszy rozpocznie prace nad projektem upamiętniającym duchownych posługujących podczas Powstania Warszawskiego, wśród nich również Prymasa Tysiąclecia, który swoją posługę sprawował m.in. w szpitalu powstańczym w Laskach. W ramach projektu zespół wolontariuszy opracuje krótkie biogramy wybranych kapelanów oraz opracuje mapę miejsc z nimi związanych. Wolontariusze będą pracować przez 63 dni. 2 października zostaną opublikowane efekty ich pracy.
Placówka czynna jest od środy do niedzieli w godz. 12.00-19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00). Czwartek jest dniem indywidualnego wstępu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę (liczba biletów jest limitowana).
Muzeum Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieści się na terenie Centrum Opatrzności Bożej, stanowiąc jego integralną część. Jest ono instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską.
Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.
Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II).
Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.
Dyrektorem Muzeum jest Piotr Dmitrowicz.
ar / Warszawa
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 lipca 2020
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz