Na rynku w Skoczowie stanęła wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ekspozycję, która powstała w 2018 roku z okazji 70-lecia jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, oglądać można po raz pierwszy u stóp Kaplicówki – wzgórza, z którego 25 lat Jan Paweł II wypowiedział swój słynny apel o „ludzi sumienia”.
Złożona z archiwalnych fotografii i cytatów wystawa upamiętniającą życie i myśl dwóch postaci polskiego Kościoła. Autorkami są Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.
Jak tłumaczą twórczynie, kluczem do zrozumienia wystawy jest katalog podstawowych wartości, porządkujących życie ludzkie i społeczne. „Wybrane hasła tworzą pewien katalog pojęć będących filarami życia każdego człowieka. Nad każdym z nich trzeba się wcześniej czy później pochylić, każdemu poświęcić chwilę. To filary, na których opiera się ludzka <gramatyka życia>” – wyjaśniają i podkreślają, że to „podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i społeczności ludzkich – rodzin, wspólnot, narodów”.
rk / Skoczów
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 8 czerwca 2020
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz