Bardzo często patrzymy na życie kard. Wyszyńskiego głównie pod kątem tego, że był liderem Kościoła zmagającego się z system komunistycznym, ale istotne jest to, że zostanie on wyniesiony na ołtarze z uwagi na heroiczność cnót chrześcijańskich, które praktykował w swoim życiu - powiedziała KAI red. Ewa Czaczkowska. Autorka biografii o Prymasie Tysiąclecia komentuje upoważnienie przez papieża Franciszka Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
"To bardzo dobra wiadomość, która oznacza zakończenie procesu beatyfikacyjnego rozpoczętego w 1989 r." - powiedziała KAI Ewa Czaczkowska, która uczestniczyła w opracowaniu biograficznej części Positio kard. Stefana Wyszyńskiego. Jej zdaniem, istotne jest to, że kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze z uwagi na heroiczność cnót chrześcijańskich, które praktykował w swoim życiu.
- My bardzo często patrzymy na życie Prymasa Tysiąclecia głównie pod kątem tego, że był liderem Kościoła zmagającego się z system komunistycznym. Był też przywódcą Polaków w tym trudnym okresie, interrexem, jednak zostaje wyniesiony na ołtarze nie z tego powodu, że dzięki niemu Kościół przeszedł zwycięsko przez okres komunizmu, a on sam pomógł doprowadzić Polaków do progu lat 1980-1981, gdy powstał wielki ruch "Solidarności". Stanie się tak z uwagi na cnoty chrześcijańskie Prymasa - powiedziała autorka biografii kard. Wyszyńskiego.
Zdaniem Ewy Czaczkowskiej, kardynał potrafił te cnoty chrześcijańskie praktykować w swoim niezwykle trudnym życiu. - Nie było to bowiem spokojne życie proboszcza na wsi, tylko życie człowieka, który niósł na sobie ogromne brzemię odpowiedzialności, podejmowania trudnych decyzji, również konfliktów - tak w Kościele, jak i poza nim. Mimo niezwykle trudnej sytuacji napięć, w której żył, potrafił praktykować cnoty chrześcijańskie. To jest osiągnięcie jego życia, na które oczywiście można patrzeć wielowymiarowo - zaznaczyła red. Czaczkowska.
lk / Warszawa
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 3 października 2019
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski