Promocja najnowszej książki Mariana Romaniuka o Prymasie Tysiąclecia

W warszawskim Muzeum Literatury odbyła się promocja najnowszej książki Mariana P. Romaniuka pt: "Kardynał Stefan Wyszyński. Rys biograficzny w trzydziestą rocznicę narodzin dla nieba", wydanej przez Prymasowskie Wydawnictwo Gaudentinum. Promocja zorganizowana została 6 października przez Muzeum Literatury i Archikonfraternię Literacką. Wybrane fragmenty książki czytał Olgierd Łukaszewicz.
O wysokiej randze spotkania świadczyła obecność znamienitych gości: kard. Józefa Glempa, prymasa seniora, kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, o. Gabriela Bartoszewskiego OFMCap, referenta ds. Beatyfikacji i Kanonizacji Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i ks. Romana Szpakowskiego, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W promocji uczestniczyło wielu wybitnych profesorów UW i PAN, miedzy innymi dr Maria Bokszczanin (IBL) i prof. Tadeusz Drewnowski (UW).

Po powitaniu przez dr. Jarosława Klejnockiego dyrektora ML głos zabrali m. innymi red. Grzegorz Polak, wybitny pisarz, autor m. in. Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II, i Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Red. Polak podkreślił, że nowością w książce jest podkreślenie sławy świętości sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Wskazał, że po raz pierwszy w książce ktoś podjął ten temat. Dla mnie jest najbardziej satysfakcjonujące, że autor jako jedną najważniejszych inicjatyw upamiętniających Prymasa Tysiąclecia wskazał na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Na koniec zaznaczył, że autor nie składa „broni”. Zaznaczył, że już niedługo ukaże się obszerna publikacja „Prymas Tysiąclecia w pamięci Polaków 1981-2011, z przedmową śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Czekamy na tę książkę z niecierpliwością. Myślę, że książka wiele nam powie jak staramy się realizować nauczanie prymasa tysiąclecia.

Z kolei dr Paweł Skibiński, dyr. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa wskazał, że prezentowana książka przeznaczona jest w szczególności dla młodzieży licealnej. Zaznaczył, że to bardzo poważne wyzwanie, jak spopularyzować wśród młodych ludzi postać tak wielką, a jednocześnie nieznaną w szerszych kręgach młodszego pokolenia. Dodał, że jest to wielka niesprawiedliwość, bo nie jesteśmy w stanie jak do tej pory szerzej rozpropagować jego nauczania, jego postaci i jego dorobku. Podkreślił, że tego rodzaju inicjatywy jak p. Mariana Romaniuka, który kontynuuje wielki wysiłek pisania o prymasie Wyszyńskim na różne sposoby, są naprawdę godne wszelkiego wsparcia. Dodał, że całe dzieło Mariana Romaniuka jest jednym z fundamentalnych źródeł wiedzy nt. prymasa Wyszyńskiego. I traktujemy to jako jeden z elementów tego dzieła. Za każdą publikacją stoi rzetelna praca i drobiazgowa wiedza, która pozwala dostrzec ważne elementy prymasa Wyszyńskiego. Wielkość tej postaci możemy dostrzec poprzez jej szczegół i konkret, który przybliża tak często Marian Romaniuk.

Kardynał Józef Glemp w dłuższym wystąpieniu zarysował dramatyczne lata posługi prymasa Wyszyńskiego w latach realnego socjalizmu i jego heroiczną obronę Kościoła przed zniewoleniem i zniszczeniem.
Do słów prymasa seniora nawiązał na koniec spotkania kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Zwrócił uwagę na niezwykle trudne zadanie edukacji młodego pokolenia w zakresie zarówno wiedzy historycznej o dziejach powojennego Kościoła w Polsce jak i jego nauczania.

Wyraził podziękowanie autorowi książki za cztery wcześniej wydane tomy, fundamentalne dla życia i dzieła kard. Wyszyńskiego. Podziękował też za książki zapowiedziane. Wskazał, że wszyscy, którym jest droga sprawa ks. prymasa Wyszyńskiego, droga jest sprawa jego beatyfikacji i upamiętnienia jego życia – nie mogą pominąć tych książek, jeśli chcą pisać w sposób kompetentny o życiu prymasa Wyszyńskiego.

Warto podkreślić starannie przygotowaną prezentację fotograficzną, ma którą złożyły się fotogramy niepublikowanych w większości zdjęć.
maaks / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz