Gniezno w hołdzie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Wystawa pamiątek, wykład, odsłonięcie tablicy - wotum i wspólna modlitwa u grobu św. Wojciecha złożyły się na gnieźnieńskie obchody przypadającej 3 sierpnia 110. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości wpisały się w trwający w archidiecezji gnieźnieńskiej Rok Prymasa Tysiąclecia.
Obchody zorganizował miejscowy odział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Jak podkreślił jego przewodniczący Edward Frąckowiak organizacja bardzo wiele zawdzięcza Prymasowi Tysiąclecia.

„Z jego wsparciem działalność zaczęła i prowadziła powołana w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku Rada ds. Rodziny – wówczas unikat w skali kraju. Rada ta działała przez 25 lat i za sprawą kard. Wyszyńskiego w swoim składzie miała, obok szefów instytucji i organizacji zajmujących się rodziną, także duchownych” – tłumaczy przewodniczący Frąckowiak.

Dodaje również, że nauczanie kard. Wyszyńskiego było zawsze bliskie członkom stowarzyszenia i częstokroć stanowiło inspirację dla wielu podejmowanych inicjatyw i działań.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, gnieźnieńscy duchowni - ks. kan. Jan Kasprowicz i ks. kan. Andrzej Grzelak, przedstawiciele organizacji społecznych i kościelnych oraz członkowie i sympatycy Civitas Christiana. Uroczystość rozpoczął wykład ks. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie nt. aktualności nauczania i przesłania Prymasa Tysiąclecia. Po nim głos zabrali zaproszeni goście, wśród nich prezydent Gniezna Jacek Kowalski oraz Ziemowit Gawski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Wspomnieniami z zebranymi dzielił się także bp Bogdan Wojtuś.

„Kardynał Wyszyński był człowiekiem niezwykle konsekwentnym. W liście do wiernych z okazji ingresu napisał, że nie jest ani politykiem, ani dyplomatą, ani działaczem, ale jest biskupem i jego zadaniem jest uświęcać, nauczać i przewodzić Ludowi Bożemu w drodze do zbawienia. I tego przez całe życie się trzymał. Zarzucano mu, że za bardzo angażuje się w życie społeczne, że uprawia politykę, ale on realizował tylko to, co należy do posługi biskupa – stawał w obronie człowieka, stawał w obronie Kościoła, Ojczyzny i polskich rodzin” – mówił bp Wojtuś.

Wskazał także na maryjność Prymasa. Jak podkreślił, Matka Boża towarzyszyła mu przez całe życie, Jej się ofiarował i z Nią szedł do Boga. Przyznał również, że Prymas – wbrew niektórym opiniom – był w bezpośredniej relacji człowiekiem niezwykle ciepłym i serdecznym, choć wymagającym. „Twardo stąpał po ziemi, cały jednak był zanurzony w Bożej rzeczywistości i to dawało mu siłę i spokój” – dodał bp Wojtuś.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę – wotum dla Prymasa Tysiąclecia ufundowaną przez Prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego. Obchody zakończyła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia. Po Eucharystii pod pomnikiem kard. Wyszyńskiego złożono kwiaty.

W rocznicowe obchody wpisała się także wystawa pamiątek po Prymasie Tysiąclecia otwarta 2 sierpnia w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.
bgk / Gniezno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz